Jeśli wybrałaś już kierunek pora zaplanować trasę podróży i ewentualne postoje. Sama decydujesz gdzie, kiedy i na jak długo się zatrzymasz. Zabierz przewodnik, mapę drogową i GPS.

Planując podróż zacznij od doborowego towarzystwa. Na taką wyprawę nie pojedziesz przecież sama! Są przynajmniej trzy powody, dla których warto zabrać swoją babską paczkę.

Po pierwsze, bez nich nie będzie tak dobrej zabawy. Znacie się nie od dziś, rozumiecie się bez słów i wzajemnie wspieracie. Na kogo, jak nie na swoje kumpele możesz liczyć najbardziej. Tu dochodzimy do drugiego argumentu, bezpieczeństwo – w grupie raźniej i bezpieczniej.

W szczególności, że to babska wyprawa. Jeśli wszystkie albo większość z was ma prawo jazdy to fakt, że będziecie mogły zmieniać się podczas jazdy, ogranicza niebezpieczeństwo na drodze związane ze zmęczeniem kierowcy. Po trzecie – względy ekonomiczne. Dzielicie między sobą koszty wyjazdu takie jak: paliwo, przejazdy przez autostrady, parkingi, nie wspominając już o ewentualnych naprawach.

Mechanik? Aby nie trzeba było go szukać…

Oczywiście nie masz gwarancji, że podczas podróży nie będziesz mieć problemów technicznych z samochodem. Ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz ograniczyć do minimum niektóre z zagrożeń. Sprawdź czy Twój samochód wyposażony jest w gaśnicę, linkę do holowania, trójkąt ostrzegawczy i specjalną kamizelkę odblaskową. Upewnij się, że apteczka jest właściwie zaopatrzona. W szczególności zadbaj o sprawność swojego auta – odpowiedni poziom płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. Zobacz, jaki jest stan koła zapasowego, i co bardzo ważne upewnij się, że jest odpowiednie ciśnienie w oponach.

Twoje bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy właśnie od kondycji opon. Dlatego tak ważne jest abyś przed planowaną podróżą sprawdziła ciśnienie i głębokość bieżnika. Jeśli opony będą niedopompowane spalanie samochodu może zdecydowanie wzrosnąć, a komfort prowadzenia pojazdu znacznie pogorszyć. Należy też pamiętać, że niedopompowana opona jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia, które mogą doprowadzić do jej przebicia.

Ciśnienie sprawdź sama, bazując na informacjach zawartych w instrukcji pojazdu, która przeważnie znajduje się na klapce wlewu paliwa albo na naklejce przy drzwiach. Jeśli dodatkowo chcesz się ubezpieczyć od „niezbędnej męskiej pomocy” to dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalne opony z technologią Run Flat Tyre (RFT) oferowane przez firmę Bridgestone. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku przebicia opony będziesz mogła kontynuować jazdę z maksymalną prędkością 80 km/h na dystansie do 80 km aż do najbliższej stacji obsługi. Niewątpliwie największą zaletą opon z systemem Run Flat Tyre jest brak potrzeby zabierania koła zapasowego – dzięki czemu zyskasz całkiem sporo dodatkowego miejsca na bagaż, którego nigdy za wiele.

Bridgestone radzi, aby przed zakupem opon Run Flat sprawdzić czy nasz samochód spełnia wymagania, które w pełni i bezpiecznie wykorzystają ich możliwości. Należy pamiętać, że samochody wyposażone w opony Run Flat muszą być do nich specjalnie przystosowane.

Odpowiednio przygotowany samochód do wyjazdu to połowa sukcesu, pozostaje jedynie zabrać ze sobą dobry nastrój i wyruszać w drogę. Objazdowa wycieczka może okazać się przygodą Twojego życia!