Fabryczne radio samochodowe z dostępem do internetu? Jeszcze do niedawna bardzo droga opcja oferowana zwykle w samochodach bardzo wysokiej klasy. Teraz dostępna także w nowej Maździe 3. I nie wymagająca wielkich wydatków. Wystarczy, że wybierzesz wersję wyposażenia o krok wyżej od podstawowej SkyGO: z systemem multimedialnym i charakterystycznym ekranem 7 calowym przypominającym sprzęt stosowany w nowych Mercedesach. I przynajmniej teoretycznie: masz zestaw gotowy do internetu.

Jak połączyć się z internetem w Maździe?Odpowiedź jest prosta: poprzez Wi-Fi. Czyli? Musisz udostępnić połączenie internetowe poprzez Wi-Fi w telefonie. Nie jest to szczególnie trudne i co ważne: nie wymaga specjalnych inwestycji w telefon. Większość nowoczesnych telefonów umożliwia udostępnienie połączenia poprzez Wi-Fi. Także stare Nokie z zapomnianym już Symbianem. W testowej Maździe sprawdziliśmy telefony z Android, iOS oraz Windows Phone. Bez problemów współpracowały z radiem w Maździe. Także sprzęt wyposażony w kartę darmowego internetu Aero2 .

Udostępnianie internetu wiąże się z pewnymi niedogodnościami. To duże obciążenie dla akumulatora telefonu. Stąd lepiej od razu podłączyć telefon do zasilacza. W przeciwnym wypadku nawet już po kilkudziesięciu minutach możesz wyczerpać baterię. Szczególnie gdy smartfon jest wyposażony w akumulator o stosunkowo niedużej pojemności.

Jak działa internet w Maździe 3?Do celów rozrywkowych i nawigacyjnych. Czyli przede wszystkim do słuchania internetowych stacji radiowych poprzez serwisy takie jak Aha czy Stitcher. Wraz z nimi dodatki takie jak prognoza pogody, informacje o hotelach i restauracjach. A także aktualne dane o ruchu drogowym (płatne dodatkowo u dostawcy, czyli NNG i serwis Naviextras). I serwisy bez których niektórym coraz trudniej żyć: Facebook czy Twitter.

Jakość dźwięku internetowych stacji radiowych jest zaskakująco dobra. Zwykle brzmienie jest porównywalne z przyzwoicie nagranym MP3, jakkolwiek czasem zdarzały się stacje których jakość dźwięku bardziej kojarzyła się z jakością radia w zakresie AM albo bardzo mocno skompresowanego MP3.

Wiele zależy od wybranego nadawcy. A także zasięgu sieci GSM. W przypadku Aero 2 zdarzały się przerwy w transmisji. Zwykle w trasie i w większej odległości od dużych aglomeracji. Wbrew pozorom podobne problemy zdarzały się także w przypadku korzystania z sieci Orange, Play i T-Mobile. Podróżując po Polsce po prostu trzeba liczyć się z tym, że stacji internetowych nie da się słuchać tak komfortowo jak tradycyjnego radia analogowego.

Musieliśmy także przywyknąć do wolnego działania serwisów. Niekiedy mimo mocnego sygnału 3G ładowanie poszczególnych serwisów pogodowych czy nawet katalogu stacji radiowych wymagało cierpliwości. Długo czekaliśmy na listę hoteli czy miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Nie zawsze wszystko działało od ręki. Niestety. Ale czy winić Mazdę? Raczej nie.

Mazda 3 z internetem: warto?Jak najbardziej! Szczególnie, gdy masz nielimitowany transfer danych i lubisz słuchać muzyki z całego świata. A jeśli na dodatek i tak masz opcję Wi-Fi w standardowym wyposażeniu Mazdy, to tym bardziej warto spróbować. Niemniej nie zapominaj o roamingu: słuchanie muzyki z radia internetowego za granicą może być bardzo kosztowne, jeśli nie wykupiłeś odpowiedniego pakietu danych.