Wybierz samochód

Mazda 3

Ikona samochodu

Mazda 3 to jeden z najpopularniejszych samochodów kompaktowych. Auto pojawiło się na rynku w 2003 roku zastępując wysłużony model 323 i, podobnie jak swoja poprzedniczka, szybko zdobyła uznanie i sławę. Auto zbudowano na płycie podłogowej opracowanej wspólnie z Fordem i Volvo. Stylistyka „trójki” była atrakcyjna i dzięki licznym przetłoczeniom na błotnikach auto wyglądało na dynamiczne i agresywne.

Z początku Mazdę 3 oferowano jedynie jako 5-drzwiowego hatchbacka, jednak już rok później światło dzienne ujrzała odmiana 4-drzwiowa – sedan. Wnętrze zostało zaprojektowane w ciekawy sposób. Było przy tym także dosyć przestronne, ponieważ nawet na tylnej kanapie wyższe osoby nie narzekały na brak miejsca. Nienajmocniejszym punktem był za to bagażnik. W pierwszej odsłonie miał on 340 litrów pojemności, sedan – 413, jednak dostęp do niego utrudniał wysoki próg załadunkowy w przypadku tej drugiej wersji. Ciekawostką jest, iż nawet w podstawowej wersji „trójki” Japończycy montowali klimatyzację (chociaż sterowaną manualnie).

W 2006 roku auto przeszło drobny facelifting, który objął m.in. modernizację zderzaków, maski oraz wnętrza. Na różnych rynkach można było pod maską spotkać wiele różnych jednostek napędowych. W Europie w Maździe 3 spośród benzyniaków do wyboru były silniki o pojemności 1.4, 1.6 oraz 2 litrów. Rozwijały one odpowiednio 84, 105 oraz 150 KM. Z kolei diesle miały 1.6, 2 oraz 2.2 litra objętości skokowej i moc 109, 143 lub 180 KM. Topową odmianą „3” była benzynowa wersja MPS. Z 2,3-litrowej jednostki z turbodoładowaniem wyciśnięto aż 260 KM, co zapewniało przyspieszenie do 100 km/h w 6 sekund. Z silnikami kopaktowej Mazdy łączone mogły być przekładnie ręczne o 5 lub 6 biegach, lub automaty o 4 lub 5 przełożeniach.

Dopiero po 6 latach, w 2009 roku Mazda postanowiła wprowadzić na rynek II generację popularnej 3-ki. Atrakcyjność stylistyki praktycznie nie ustępowała poprzedniej odsłonie, jednak sedan wyglądał „spokojniej” od hatchbacka. Co ciekawe, wnętrze uległo powiększeniu(przy zachowaniu podobnych rozmiarów nadwozia), dzięki czemu pasażerowie mieli do dyspozycji jeszcze więcej miejsca.

Podobnie jak wcześniej, pod maską dostępne były 2 benzyniaki – 1,6- oraz 2-litrowy o mocy 105 oraz 150 KM. Z kolei 1,6-litrowy diesel rozwijał 115 KM. Na innych rynkach dostępna była także wysokoprężna jednostka o pojemności 2,2 litra i mocy 150 lub 185 KM. Topowa odmiana MPS (występująca tylko jako hatchback) zachowała liczbę koni mechanicznych. W 2011 roku przeprowadzono lifting Mazdy 3. Jednak zmiany były niewielkie – przeprojektowano zderzaki oraz zmieniono wzory aluminiowych obręczy kół.

W 2013 roku zaprezentowano III generację Mazdy 3. Ponieważ Mazda wprowadziła nowy styl o nazwie KODO (dusza ruchu), stylistyka auta uległa większej zmianie, niż miał to miejsce poprzednim razem, zarazem nie tracąc na atrakcyjności i dynamicznej sylwetce. Zmiany konstrukcyjne również były znaczące, ponieważ przeprojektowano zawieszenie, a sztywność nadwozia zwiększono o 30%. Wnętrze również zostało zaprojektowane od początku – zyskało dzięki temu więcej elegancji, a użyte materiały oraz ich spasowanie są na zadowalającym poziomie.

Pod maskę trafiła zupełnie nowa gama jednostek silnikowych wykonanych w technologii SKYACTIV. Podstawowy silnikiem jest 1,5-litrowy benzyniak o mocy 100 KM. Większa jednostka ma 2 litry pojemności i generuje w zależności od wersji 120 lub 165 KM. Jedyny diesel ma 1,5 litra pojemności i dysponuje mocą 105 KM. Napędzana jest przednia oś za pośrednictwem skrzyni ręcznej lub automatycznej, obie o 6 przełożeniach.

Mazda 3 - generacje

Mazda 3 - powiązane artykuły

Pokaż więcej