Jak poprawić audio w klasycznym Mercedesie W124? Z tym zadaniem zmierzył się Paweł Kilian z mieleckiego Car Audio System. Wyzwań było kilka. Głośniki zainstalować tak, by instalacja komponowała się z wnętrzem samochodu. Dodać nowoczesne radio multimedialne i subwoofer. A przy okazji wygłuszyć drzwi, by zyskać optymalne warunki dla głośników w drzwiach. Tyle? Aż tyle. Pracy na 1,5 tygodnia.
Głośniki w drzwiach W124
Najwięcej czasu pochłonął projekt instalacji głośników w drzwiach. Mercedes seryjnie nie instalował w drzwiach sprzętu audio, więc montaż wymagał większej ingerencji. Od razu przyjęto, że głośniki w drzwiach mają się komponować możliwie jak najlepiej z fabrycznym wystrojem. Solidny woofer z trójdrożnego zestawu głośników Rainbow DL-C wymaga dobrego przygotowania miejsca instalacji. Stąd wygłuszenie całej konstrukcji drzwi matami STP i gąbką GMS. A potem wykonanie i spasowanie ze sobą paneli drzwiowych.
Zestaw trójdrożny w Mercedesie
Ale woofery to tylko część zestawu trójdrożnego Rainbowa. Pozostałe głośniki zainstalowano wyżej. Modele średniotonowe w oryginalnych miejscach na podszybiu. Jedyna ingerencja: komory pod głośnikami średniotonowymi wypełniono i wytłumiono wełną owczą. A nad nimi w słupkach głośniki wysokotonowe. Poszycie słupków wymagało przebudowy, by zmieścić niewielkie głośniki i zachować możliwie najbardziej zbliżony wygląd do fabrycznego wystroju wnętrza.
Subwoofer w kanapie W124
Jednym z najbardziej charakterystycznych rozwiązań w Mercedesie W124 jest subwoofer. Zmieszczono go w miejscu fabrycznego podłokietnika. Dlaczego tak? Tuż za oparciem kanapy jest zbiornik paliwa, który jest dodatkową przeszkodą dla tradycyjnego subwoofera w bagażniku. By zyskać na jakości i efektywności tonów niskich: kompromis – mała zamknięta skrzynka z głośnikiem 20 cm w oparciu (pojemność skrzynki idealnie współgra z komorą po demontażu podłokietnika). Wystarczająca do solidnych wrażeń basowych.
Pioneer do Mercedesa
W Mercedesie pojawiło się także radio multimedialne. Dlaczego akurat Pioneer AVH-X7500BT i tryb AppRadio? Właściciel prezentowanego W124 na co dzień używa telefonu iPhone, którego możliwości wykorzystuje także w samochodzie. A tryb AppRadio jest świetnym rozwiązaniem do współpracy ze sprzętem Apple. Przyda się do nawigacji, odtwarzania muzyki z telefonu, przeglądania stron czy oglądania filmów YouTube. A ponadto ze względu na wbudowany prostu procesor dźwięku, umożliwia kontrolę sceny dźwiękowej.
Pomysły na nagłośnienie
A dlaczego zestaw trójdrożny głośników zamiast 2 drożnego? Specyfika deski rozdzielczej Mercedesa W124 i kabiny jest bardzo korzystna do zastosowania systemu trójdrożnego. Przed laty W124 był zresztą popularnym samochodem wśród zawodników startujących w zawodach sound off i preferujących systemy trójdrożne. Fabryczne miejsca montażowe dobrze pasują w przypadku głośników średniotonowych: warto zatem skorzystać.
System audio w Mercedesie W124 ekipa Car Audio System Mielec zaprojektowała tak, by korzystać wyłącznie z oddzielnych wzmacniaczy mocy. Wbudowana końcówka mocy w radiu Pioneera nie jest zatem wykorzystana. Zamiast niej pracują dwa wzmacniacze Rainbow: dwukanałowy Beat 2 i czterokanałowy Beat 4. Każdy generuje po 100 W mocy RMS na kanał. Na potrzeby trójdrożnego zestawu głośników i subwoofera wystarczy. I to na tyle, by posłuchać solidnego i dynamicznego grania. Spoglądając na tweetery możesz oczekiwać dobitnych tonów wysokich. I nie będziesz w błędzie. A subwoofer? Dobrze uzupełnia kick bas. I jest cały czas pod kontrolą. Chciałbyś taki w swoim samochodzie?
Jednym z najbardziej charakterystycznych rozwiązań w Mercedesie W124 jest subwoofer. Zmieszczono go w miejscu fabrycznego podłokietnika. To 20 cm Helix.
Mercedes W124 wygłuszone drzwi. Solidny woofer z trójdrożnego zestawu głośników Rainbow DL-C wymaga dobrego przygotowania miejsca instalacji. Stąd wygłuszenie całej konstrukcji drzwi matami STP i gąbką GMS.
Mercedes W124 i przygotowanie do montażu radia multimedialnego Pioneera. Widoczne na zdjęciu wiązki przewodów przygotowane do podłączenia. Radio połączone ze wzmacniaczami Rainbow.
Mercedes W124 wygłuszenie drzwi. Maty STP ułożono również w komorze drzwi, by uniknąć rezonansu zewnętrznej połaci blachy.
Mercedes W124 i gotowy panel drzwiowy z głośnikiem. Za maskownicą zmieszczono solidny woofer 16 cm Rainbow z zestawu DL-C
Jeden z pierwszych etapów prac nad panelami głośnikowymi do Mercedesa W124. Widoczny pierścień MDF to niezbędne mocowanie dla głośnika.
Tak wyglądają przygotowywane panele głośnikowe do Mercedesa W124. Widoczne pierścienie już osadzono w konstrukcji. W pracach wykorzystano żywicę i szpachlę.
Specyfika deski rozdzielczej Mercedesa W124 i kabiny jest bardzo korzystna do zastosowania systemu trójdrożnego. Przed laty W124 był zresztą popularnym samochodem wśród zawodników startujących w zawodach sound off i preferujących systemy trójdrożne.
Pod fabryczną maskownicą ukryto głośniki średniotonowe z trójdrożnego zestawu Rainbow DL-C. Mercedes W124
Panele obłożone skórą i z obsadzoną maskownicą. Czas na mocowanie na oryginalnych boczkach Mercedesa W124
Czy nowoczesny Pioneer AVH-X7500BT pasuje do deski rozdzielczej Mercedesa W124? Kwestia gustu. Jedno nie ulega wątpliwości. Przydaje się właścicielowi samochodu do lepszej współpracy z iPhone
Dwa wzmacniacze w bagażniku. To dwukanałowy Beat 2 i czterokanałowy Beat 4. Każdy generuje po 100 W mocy RMS na kanał. Mercedes W124
Efekt końcowy? Nam się podoba. Panele drzwiowe dobrze komponują się z boczkami Mercedesa W124. Za maskownicą woofer Rainbow z trójdrożnego zestawu głośników DL-C.
Czy panele drzwiowe popsuły wystrój Mercedesa W124? Naszym zdaniem nie. Podobają Ci się?
Subwoofer w kanapie to model Helix R8. By zyskać na jakości i efektywności tonów niskich: kompromis – mała zamknięta skrzynka z głośnikiem 20 cm w oparciu (pojemność skrzynki idealnie współgra z komorą po demontażu podłokietnika). Wystarczająca do solidnych wrażeń basowych.