Jak poprawić audio w klasycznym Mercedesie W124? Z tym zadaniem zmierzył się Paweł Kilian z mieleckiego Car Audio System. Wyzwań było kilka. Głośniki zainstalować tak, by instalacja komponowała się z wnętrzem samochodu. Dodać nowoczesne radio multimedialne i subwoofer. A przy okazji wygłuszyć drzwi, by zyskać optymalne warunki dla głośników w drzwiach. Tyle? Aż tyle. Pracy na 1,5 tygodnia.

Głośniki w drzwiach W124

Najwięcej czasu pochłonął projekt instalacji głośników w drzwiach. Mercedes seryjnie nie instalował w drzwiach sprzętu audio, więc montaż wymagał większej ingerencji. Od razu przyjęto, że głośniki w drzwiach mają się komponować możliwie jak najlepiej z fabrycznym wystrojem. Solidny woofer z trójdrożnego zestawu głośników Rainbow DL-C wymaga dobrego przygotowania miejsca instalacji. Stąd wygłuszenie całej konstrukcji drzwi matami STP i gąbką GMS. A potem wykonanie i spasowanie ze sobą paneli drzwiowych.

Zestaw trójdrożny w Mercedesie

Ale woofery to tylko część zestawu trójdrożnego Rainbowa. Pozostałe głośniki zainstalowano wyżej. Modele średniotonowe w oryginalnych miejscach na podszybiu. Jedyna ingerencja: komory pod głośnikami średniotonowymi wypełniono i wytłumiono wełną owczą. A nad nimi w słupkach głośniki wysokotonowe. Poszycie słupków wymagało przebudowy, by zmieścić niewielkie głośniki i zachować możliwie najbardziej zbliżony wygląd do fabrycznego wystroju wnętrza.

Subwoofer w kanapie W124

Jednym z najbardziej charakterystycznych rozwiązań w Mercedesie W124 jest subwoofer. Zmieszczono go w miejscu fabrycznego podłokietnika. Dlaczego tak? Tuż za oparciem kanapy jest zbiornik paliwa, który jest dodatkową przeszkodą dla tradycyjnego subwoofera w bagażniku. By zyskać na jakości i efektywności tonów niskich: kompromis – mała zamknięta skrzynka z głośnikiem 20 cm w oparciu (pojemność skrzynki idealnie współgra z komorą po demontażu podłokietnika). Wystarczająca do solidnych wrażeń basowych.

Pioneer do Mercedesa

W Mercedesie pojawiło się także radio multimedialne. Dlaczego akurat Pioneer AVH-X7500BT i tryb AppRadio? Właściciel prezentowanego W124 na co dzień używa telefonu iPhone, którego możliwości wykorzystuje także w samochodzie. A tryb AppRadio jest świetnym rozwiązaniem do współpracy ze sprzętem Apple. Przyda się do nawigacji, odtwarzania muzyki z telefonu, przeglądania stron czy oglądania filmów YouTube. A ponadto ze względu na wbudowany prostu procesor dźwięku, umożliwia kontrolę sceny dźwiękowej.

Pomysły na nagłośnienie

A dlaczego zestaw trójdrożny głośników zamiast 2 drożnego? Specyfika deski rozdzielczej Mercedesa W124 i kabiny jest bardzo korzystna do zastosowania systemu trójdrożnego. Przed laty W124 był zresztą popularnym samochodem wśród zawodników startujących w zawodach sound off i preferujących systemy trójdrożne. Fabryczne miejsca montażowe dobrze pasują w przypadku głośników średniotonowych: warto zatem skorzystać.

System audio w Mercedesie W124 ekipa Car Audio System Mielec zaprojektowała tak, by korzystać wyłącznie z oddzielnych wzmacniaczy mocy. Wbudowana końcówka mocy w radiu Pioneera nie jest zatem wykorzystana. Zamiast niej pracują dwa wzmacniacze Rainbow: dwukanałowy Beat 2 i czterokanałowy Beat 4. Każdy generuje po 100 W mocy RMS na kanał. Na potrzeby trójdrożnego zestawu głośników i subwoofera wystarczy. I to na tyle, by posłuchać solidnego i dynamicznego grania. Spoglądając na tweetery możesz oczekiwać dobitnych tonów wysokich. I nie będziesz w błędzie. A subwoofer? Dobrze uzupełnia kick bas. I jest cały czas pod kontrolą. Chciałbyś taki w swoim samochodzie?