Wizytówka Nokii: nawigacja Here Drive znana z telefów Nokia Lumia z Windows Phone oraz modeli z Symbian wreszcie trafia na platformę Android. W pierwszej kolejności mogli ją wypróbować użytkownicy smartfonów Samsunga. Teraz pora na pozostałe telefony z systemem Android. Tym samym telefony z rodziny Lumia tracą na unikalności w zakresie nawigacji. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu tylko w smartfonach Nokia Lumia można było korzystać z udanej nawigacji. Ale to już przeszłość.

Aplikacji Here for Android jeszcze nie znajdziecie w sklepie Google Play. Na początek Nokia udostępnia swoją aplikację na firmowej stronie.: beta.here.com. Plik apk zajmuje niewiele miejsca, więc nawet korzystając z sieci komórkowej nie trzeba długo czekać na aplikację. Niemniej dobrze mieć możliwość skorzystania z dostępu do internetu poprzez Wi-Fi. Po zainstalowaniu aplikacji warto jeszcze pobrać mapy. A te są dość duże. Zestaw nazwany Europa waży ponad 9 GB! Plan Polski jest oczywiście znacznie mniejszy. Niemniej i tak wymaga sporo miejsca: ponad 480 MB. Kto ma telefon z Androidem i mało wolnej przestrzeni będzie musiał poszukać rezerw.

Foto: Auto Świat
Here z Android i Windows Phone. Na zdjęciu Samsung Galaxy S5 i Nokia Lumia 930

Here Drive w Android to nawigacja w wersji beta. Stąd trzeba przygotować się na niespodzianki. Nokia nie wyklucza, że mogą wystąpić problemy z działaniem programu. W redakcji na razie sprawdziliśmy Here Drive w Sony Xperia Z oraz nowym LG Nexus: jak dotąd żadnych kłopotów. Trzeba jednak przywyknąć, że aplikacja domyślnie jest wyposażona w angielski pakiet językowy. Na szczęście głos polskiego lektora jest dostępny do pobrania. Zajmuje niewiele: 3,6 MB.

Foto: Auto Świat
Planowanie tras w Here: jest wygodnie

Nawigacja Here Drive umożliwia planowanie tras, dzielenie się pozycją ze znajomymi i wygodne wyszukiwanie miejsc POI. Działa w trybie online i offline. Sprawdzi się zatem także w telefonach na kartę bez transferu danych lub z wyczerpanym kontem. Ponadto nawet jeśli nie ma zasięgu sieci GSM dalej można korzystać z nawigacji. Niemniej internet przyda się do tego, by nie tylko informować znajomych o swojej pozycji ale także pobierać świeże dane o utrudnieniach na drogach czy przeglądać mapę terenu ze zdjęciami satelitarnymi. W Here Drive można przejrzeć także mapę z aktualizowanymi na bieżąco danymi o korkach: przydatne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy wiele firm wciąż oczekuje sporej opłaty za usługi umownie nazywane Traffic (np. w Garmin 59 zł, TomTom 99 zł).