Wraz z rozwojem funkcjonalności smartfonów, tabletów, a także w ostatnim czasie – smartwatchy, znacznym rozwojem ich systemu GPS oraz szybkością przesyłu danych, a także coraz dokładniejszym i łatwiejszym w obsłudze aplikacjom, posiadanie dodatkowego urządzenia nawigującego stało się niemal całkowicie zbędne.

Smartfon czy nawigacja samochodowa?

Dedykowane nawigacje mają swoje niewątpliwe plusy. W ciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia ze znacznym rozszerzeniem usług i funkcjonalności tych produktów, przy jednoczesnym spadku ich cen. Obecnie producenci oferują nam m.in. dożywotnią, darmową aktualizację map i jeszcze dokładniejsze informacje dotyczące warunków na pokonywanej trasie.

Coraz częstszym standardem stają się również darmowe (od niedawna) informacje dotyczące natężenia ruchu na drodze. Przede wszystkim jednak obecne urządzenia zachwycają dokładnością posiadanych map oraz szybkość ich aktualizacji.

Co więc sprawia, że coraz chętniej sięgamy po smartfony? Zwolennicy urządzeń mobilnych jako główny powód podają najczęściej cenę. Na rynku istnieje wiele naprawdę dobrych, darmowych aplikacji z mapami (m.in. Google Maps). Nawet płatne aplikacje, jak np. NaviExpert nie są tak odczuwalne dla naszego portfela, jak zakup nawigacji, której koszt to wciąż wydatek rzędu 150-950 PLN.

Chcąc posiadać sprzęt najwyższej jakości, musimy przygotować się na wydanie nawet do 2000 PLN. Jest do dość znaczna suma jak na urządzenie, które nie spełnia żadnych innych, dodatkowych funkcji i zajmuje dodatkowe miejsce w naszym ekwipunku.

Najpopularniejsze aplikacje GPS

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji wybraliśmy te cieszące się największym zainteresowaniem. Są one dostępne we wszystkich popularnych systemach operacyjnych (iOS/Android/Windows).

Yanosik - Główną funkcją aplikacji jest wymiana między użytkownikami informacji dotyczących warunków oraz zdarzeń na drodze – takich jak utrudnienia, wypadki czy kontrole policji. Mimo że nawigacja jest tu traktowana jedynie jako dodatek, działa bez zarzutów. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość głosowego wprowadzania celu oraz filtrowania dróg płatnych. Aplikacja jest darmowa.

NaviExpert - Największa baza użytkowników online, nasłuch CB oraz zaawansowana technologia Community Traffic – wszystko to, abyś miał pewność, że wybrana przez ciebie trasa to ta najbardziej optymalna pod względem czasu i warunków na drodze. Dodatkowymi atutami są informacje dotyczące cen na stacjach paliw oraz przewodnik po komunikacji miejskiej. Usługa NaviExpert wykupowana jest w miesięcznym abonamencie, a jej koszt to ok. 24 PLN miesięcznie.

Mapy Google - Dobrze znana większości z nas darmowa aplikacja, która pozwala zaplanować dokładną trasę bez względu na to, czy poruszamy się samochodem, rowerem, piechotą czy komunikacją miejską. Użytkownicy cenią ją sobie za przejrzystość I łatwość obsługi – całe nasze działanie ogranicza się do wpisania adresu docelowego. Następnie aplikacja informuje nas o różnych wariantach danej trasy, zawsze informując o szacowanym czasie przebycia. Dodatkową atrakcją jest możliwość przełączenia się na tryb street view.

AutoMapa - Abonamentowa aplikacja posiadająca jedną z najdokładniejszych map Polski, odwzorowującą nawet drogi gruntowe i leśne, a także dokładną numerację budynków. Inne funkcję są analogiczne do pozostałych aplikacji – również tutaj mamy do czynienia z informacjami o aktualnych utrudnieniach na drodze.

Smartfony z nawigacją lub z możliwością jej instalacji taniej kupimy dzięki kodom rabatowym Ole Ole na Newsweek.pl/kupony-rabatowe lub promocjom Plebis na Kupon.pl.