Auto Świat Wiadomości Multimedia Nokia Luna BH220: pomysłowa słuchawka Bluetooth

Nokia Luna BH220: pomysłowa słuchawka Bluetooth

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Nokia obiecuje, że słuchawka Bluetooth Luna BH220 w trybie czuwania może pracować aż 2 miesiące a dzięki pomysłowej funkcji Always Ready oszczędzi baterię naszego telefonu. Czy aby na pewno? Sprawdzamy obietnice producenta.

Nokia Luna BH220: pomysłowa słuchawka Bluetooth
Zobacz galerię (2)
Auto Świat
Nokia Luna BH220: pomysłowa słuchawka Bluetooth

Luna BH220 to jedna z najbardziej oryginalnych słuchawek Bluetooth w ofercie Nokii. Wyróżnia się kształtem, kolorystyką, technologią NFC a także ciekawym etui, które służy także jako zapasowy akumulator do doładowania baterii w słuchawce. Jest dobrze wyposażona: jedną z kluczowych funkcji jest multipoint, czyli możliwość jednoczesnej pracy z dwoma telefonami. To także jeden z pierwszych modeli wyposażonych w system Always Ready, który w założeniu producenta ma oszczędzać baterię telefonu.

NFC: bardzo łatwe parowanie

Nokia Luna BH220 umożliwia bardzo szybkie parowanie z telefonem, dzięki technologii zbliżeniowej NFC. Wystarczy tylko dotknąć słuchawkę do kompatybilnego telefonu by sprzęt został natychmiast rozpoznany i zaczęło się parowanie. Trwa to bardzo krótko. Aby jednak z NFC skorzystać, trzeba dotknąć telefonu we właściwym miejscu (w instrukcji obsługi trzeba sprawdzić, gdzie w telefonie znajduje się obszar NFC). Jeśli zaś nasz telefon nie ma NFC, ale obsługuje szybkie parowanie SSP, to na połączenie nie trzeba również długo czekać i co nie mniej ważne: bez wpisywania tradycyjnego kodu 0000.

Etui jako ładowarka: to już gdzieś było

Etui, które służy jako zasilacz to świetne rozwiązanie. Nie jest to jednak autorskie rozwiązanie Nokii. Wcześniej zastosowała je Jabra w kultowej już słuchawce Stone. Nokia dostosowała jednak pomysł do swoich wymagań: wystarczy tylko lekko nacisnąć słuchawkę, by automatycznie wysunęła się z etui. I od razu jest gotowa do działania. Dzięki szybkiemu parowaniu błyskawicznie łączy się z telefonem. W chwili gdy zadzwoni komórka wystarczy wyjąć słuchawkę z etui i włożyć do ucha, by usłyszeć rozmówcę. W tak krótkim czasie słuchawka łączy się z telefonem i automatycznie odbiera nadchodzącą rozmowę. Po zakończonej rozmowie wystarczy włożyć słuchawkę do etui.

Na ile starcza bateria?

Jeśli bardzo rzadko korzystamy ze słuchawki, bez trudu może pracować w trybie czuwania prawie 2 miesiące. W trakcie testu udało się to bez problemu z zastrzeżeniem, że w ciągu tygodnia słuchawka łączyła się z telefonem zaledwie 2 razy na krótkie rozmowy. Wystarczy jednak rozmawiać codziennie po kilka minut, by czas czuwania znacznie się skrócił. Niemniej wówczas ładowanie słuchawki odbywało się raz na 3 tygodnie co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Ponadto rzadziej ładowana była bateria telefonu. Bateria starcza na dłużej dzięki temu, że telefon utrzymuje połączenie Bluetooth tylko w trakcie rozmowy. Gdy słuchawka tkwi w etui, połączenie przez Bluetooth jest rozłączane. I oszczędzamy energię.

Wygodna czy nie?

To zależy. Do krótkich rozmów jest OK. Jest bardzo lekka i nie obciąża mocno ucha. Ale wszystko ma swoje granice. Jeśli czeka mnie dłuższa konferencja, to wówczas wolę zestaw głośnomówiący z oddzielnym głośnikiem. Ponadto zastrzeżenia mam do malutkiego przycisku na obudowie. Służy on m.in. do zawieszania połączeń, przełączania pomiędzy rozmowami z obu telefonów czy włączania sterowania głosowego. Jest zbyt mały co utrudnia korzystanie na co dzień. Niemniej uznanie za multipoint: mało który zestaw głośnomówiący lub słuchawka Bluetooth umożliwia jednoczesną obsługę połączeń z obu telefonów. Zwykle w produktach konkurencji trzeba zakończyć rozmowę z jednego telefonu by odebrać połączenie z drugiego. W Nokii można zawieszać i przełączać pomiędzy obydwoma komórkami.

Jakość dźwiękuPo prostu bardzo dobra. Szczególnie można to docenić, gdy nastąpi połączenie 2 telefonów z obsługą HD Voice (a operator sieci GSM także obsługuje wspomnianą technologię). Dźwięk jest bardzo wyraźny, czysty a głos rozmówcy nie jest matowy tylko soczysty. Poziom głośności również OK i to nawet w hałaśliwej okolicy (np. w metrze).

Czy na pewno się opłaca?

W chwili debiutu słuchawka kosztowała 240 zł. To sporo. W sklepach internetowych ceny jednak szybko spadły. Obecnie bez trudu można znaleźć oferty o prawie 80 zł tańsze. I wówczas sprzęt jest zdecydowanie godny polecenia pod warunkiem, że słuchawka w uchu nie będzie przeszkadzać. Kto nie lubi słuchawek powinien rozejrzeć się za dobrym głośnikiem mocowanym do osłony przeciwsłonecznej (będzie w podobnej cenie, jakkolwiek nie tak dobrze wyposażony jak Nokia Luna).

To nam się nie podoba

- przycisk sterujący jest bardzo mały: obsługa jest wyraźnie utrudniona

- brak regulacji głośności w słuchawce

- krótki czas rozmów bez przechowywania w etui: 2 h

To nam się podoba

- świetna jakość dźwięku

- wygodne noszenie, bardzo lekka, nie obciąża mocno ucha i tkwi stabilnie

- odbieranie rozmowy: wystarczy wyjąć słuchawkę z etui i włożyć do ucha

- bardzo długi czas czuwania. Możliwość doładowania w etui

- długi czas rozmów: w przypadku przechowywania z etui dłużej aż o 6 godzin

- możliwość obsługi połączeń z obu telefonów

Ceny

W sklepach internetowych od 149 zł

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków