Najnowszy Mercedes klasy C (W205) możesz wzbogacić o świetny system multimedialny Comand Online. A dzięki połączeniu z internetem: przeglądać w samochodzie mapy Google. Ale tylko przeglądać. Jeśli chcesz skorzystać z nawigacji: do dyspozycji masz mapy wgrane do pamięci zestawu multimedialnego. W nowym testowym egzemplarzu mieliśmy świeże mapy 2013 v2.1. Bardzo atrakcyjne dla oka, bo wzbogacone o zdjęcia NASA, by obejrzeć ukształtowanie terenu. Świetne. Ale…

Niestety aktualność map co najmniej dziwi. Jeśli chcesz polegać wyłącznie na nawigacji to zapomnij o komfortowej podróży np. autostradą do Warszawy czy do Włocławka. Autostrada A2 kończy się w Strykowie. Dalsza droga w stronę Warszawy oznacza jazdę jak przed laty: starą drogą krajową nr 2. W przypadku podróży ze Strykowa w stronę Torunia nawigacja kieruje na starą drogę nr1. Autostrady do Włocławka na mapach nie ma. Dziwne.

Czy mapa w nowym Mercedesie jest aż tak fatalna? Na szczęście nie. Odcinek A2 na wschód od Warszawy, czyli obwodnica Mińska Mazowieckiego jest uwzględniona w fabrycznej nawigacji. Pojedziesz również krótkim odcinkiem A4 nieopodal Rzeszowa (między węzłami Wschód i Centralny). Ale już od Szarowa do Tarnowa nie ma autostrady A4 w mapie 2013 v2.1. Na pocieszenie: z drogami ekspresowymi jest lepiej. Pojedziesz odcinkami S5 (na wschód od Poznania), S7 wokół Kielc, S8 w pobliżu Zambrowa, S19 w pobliżu Rzeszowa. Ale wokół Warszawy nie ma S2 a także S79.

Możliwa aktualizacja? Jak najbardziej. Przynajmniej teoretycznie. Niestety w najnowszym firmowym zestawieniu map i nawigacji (wydanie z maja 2014) stosowanych w Mercedesach, klasa W205 nie jest jeszcze uwzględniona. Niemniej do systemu Comand Online (np. do W204) pojawiła się już nowa mapa 2014 NTG4.5. Chętnie ją sprawdzimy.