Do obsługi OnStar wystarczą trzy przyciski. W przeciwieństwie do innych rozwiązań nie trzeba szukać w rozbudowanym menu pokładowego komputera odpowiednich ustawień i dostępu do określonych funkcji. Niezależnie od modelu samochodu, użytkownik OnStar ma do dyspozycji poszczególne funkcje przy użyciu zaledwie trzech przycisków, które rozmieszczono tak, by ułatwić dostęp. Pod tym względem rozwiązanie Opel OnStar jest na tle konkurencji jednym z najbardziej przyjaznych użytkownikowi.

Niebieski przycisk usług służy do tego, by od ręki połączyć się z doradcą OnStar. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy w różnych sytuacjach. Nie tylko wtedy, gdy wydarzy się wypadek czy kolizja na drodze. Ale także wówczas, gdy pojawi się określona ikona na desce rozdzielczej. A ponadto, gdy będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości związane z eksploatacją samochodu, poszukiwaniem właściwego miejsca czy nawet zaprogramowaniem nawigacji. Zamiast szukać instrukcji obsługi czy jechać do stacji ASO możemy w najdogodniejszej chwili zapytać konsultanta.

Pierwsze kroki z OnStar
Pierwsze kroki z OnStar

Przycisk SOS służy do wezwania pomocy. I to tak szybko jak to jest możliwe. Połączenie SOS ma charakter priorytetowy, by w razie potrzeby podjąć jak najszybciej odpowiednie działanie. Szybkość reakcji ma znaczenie nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Ale także wówczas, gdy opóźnienie może przyczynić się do pogłębienia urazu lub innego pogorszenia stanu zdrowia w sytuacji wypadku lub innego nieoczekiwanego zdarzenia.

Kierowca podróżujący z systemem OnStar ma do dyspozycji jeszcze jeden przycisk. Jest on określany mianem przycisku prywatności. Jeśli użytkownik nie chce ujawniać swojej lokalizacji wystarczy, że naciśnie i przytrzyma klawisz przez 5 sekund. Wówczas system OnStar nie ustala położenia. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje awaryjne. Gdy wydarzy się wypadek lub auto zostanie skradzione, dzięki OnStar będzie można ponownie zlokalizować auto i podjąć stosowne działania.

Zaletą interfejsu OnStar w samochodzie jest nie tylko prosta obsługa. Użytkownik nie musi także poświęcać wielu godzin na dokładne opanowanie usługi. Wystarczy krótkie szkolenie u dilera podczas odbioru samochodu, by można następnie wygodnie korzystać z systemu bez potrzeby sięgania do instrukcji obsługi.