Pobierz za darmo. Zainstaluj automatycznie. Ciesz się pilotem zdalnego sterowania w swoim telefonie. Przekaz Pioneera jest prosty. Skierowany do właścicieli telefonów z Android oraz iOS. O innych systemach takich jak Windows Phone można zapomnieć. I nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się zmienić.

Przy okazji premiery nowej kolekcji sprzętu car audio Pioneer chwali się aplikacją ARC. ARC czyli Advanced Remote Control. Innymi słowy ZZP – Zaawansowana Zdalna Kontrola. Przyda się by zmienić poszczególne ustawienia radioodtwarzacza (korekcja dźwięku, regulacja koloru podświetlenia), wyszukać ulubioną muzykę, uruchomić Spotify czy zmienić źródło. Na tym nie koniec. Pioneer przekonuje, że poprzez aplikację ARC można nawet uruchomić nawigację w telefonie (pytanie, czy akurat takiej funkcjonalności oczekuje użytkownik).

Pioneer ARC
Pioneer ARC

Możliwości konfiguracji są na tyle duże, że część ustawień lepiej dostosować na postoju, a nie w trakcie jazdy. Dobrym przykładem jest opcja zmiany kolorów podświetlenia. Pioneer chwali się, że do wyboru jest paleta ponad 200 000 kolorów. Choć ich dobranie jest dość łatwe i intuicyjne, to jednak precyzyjne zgranie z kolorem wnętrza samochodu będzie z pewnością łatwiejsze w zaparkowanym aucie niż pędzącym po autostradzie.

Włączając w smartfonie aplikację ARC trzeba przygotować się na dostęp do dodatkowych informacji. Na ekranie telefonu pojawi się zatem okładka odtwarzanego albumu, płynnie przesuwające się informacje tekstowe oraz opis poszczególnych źródeł dźwięku. Czy to rzeczywiście jest potrzebne? Bez wątpienia – szczególnie, gdy radio jest zainstalowane nisko w samochodzie i łatwiej zerknąć na telefon na podszybiu niż na mały wyświetlacz radioodtwarzacza.

Poprzez ekran dotykowy można również zmienić głośność odtwarzania czy wybierać nagrania. To rozwiązanie może stanowić dobrą alternatywę dla inwestycji w podłączenie radia Pioneera do zdalnego sterowania w kierownicy. Zwykle za odpowiedni interfejs łączący sprzęt car audio z fabrycznym kontrolerem trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Jeśli zatem uda się umieścić telefon w dogodnym miejscu, można będzie nieco oszczędzić na akcesoriach i montażu.

Na koniec krótki przegląd nowych modeli, które dostosowano do współpracy z aplikacją.

Pioneer DEH-X5900BT
Pioneer DEH-X5900BT

Pioneer DEH-X5900BT, czyli radio „niemal wszystko mające”. Sprzęt jest kompatybilny ze Spotify (m.in. przeglądanie list odtwarzania na ekranie), co oznacza, że wystarczy podłączyć telefon (z zainstalowaną aplikacją) poprzez USB, by wygodnie kontrolować program. Sprzęt zawiera zintegrowany zestaw głośnomówiący Bluetooth, obsługuje pliki audio zapisane w bezstratnym formacie FLAC oraz jest wyposażony w korekcję ASR do poprawy jakości skompresowanej muzyki. A dla zaawansowany praktyczny dodatek: wbudowany procesor dźwięku z funkcją korekcji czasu.

Pioneer MVH-X580dab
Pioneer MVH-X580dab

Pioneer MVH-X580DAB. Lista możliwości jest długa. Prócz opisywanego wyżej sterowania Spotify, odtwarzania plików FLAC i zaawansowanego korektora dźwięku jest coś jeszcze: odbiornik cyfrowego radia DAB+ z funkcją Time Shift, czyli przewijania, zatrzymywania i wznawiania odsłuchu audycji radiowej. Z tyłu 3 pary gniazd do podłączenia oddzielnego wzmacniacza. Pewnie się nie przydadzą, gdyż wbudowany wzmacniacz z tranzystorami Mosfet powinien wystarczyć w większości zastosowań.

Pioneer fh-x840dab
Pioneer fh-x840dab

Pioneer FHX840DAB. Podobnie jak inne modele przyda się do słuchania cyfrowego radia, muzyki FLAC oraz nagrań w ramach bezprzewodowej transmisji Bluetooth. Nie zabrakło korekcji z regulacją czasu opóźnienia do poszczególnych głośników oraz 13 pasmowego equalizera. Jest jeszcze jeden praktyczny gadżet, którzy docenią użytkownicy telefonów prywatnych i służbowych: zestaw głośnomówiący obsługujący dwa połączenia jednocześnie.

Pioneer fh-x730bt
Pioneer fh-x730bt

Pioneer FXH730BT. Radio 2DIN ze sterowaniem Spotify, łącznością Bluetooth, odtwarzaniem plików FLAC oraz rozbudowaną korekcją dźwięku. Można skorzystać z funkcji poprawy jakości brzmienia skompresowanej muzyki, 13 pasmowego korektora, regulacji czasu opóźnienia, a nawet 3 zakresowej zwrotnicy. Dla tych, którzy cenią wysoką jakość: wciąż można skorzystać z płyt CD, co nie jest już takie oczywiste we współczesnym sprzęcie car audio.