Siedząc stale przed komputerem można wygodnie śledzić co się dzieje na Facebooku. Podobnie w sytuacji, gdy pod ręką jest telefon czy tablet podłączony do internetu. A w samochodzie? Korzystanie z telefonu czy tabletu by sprawdzać wpisy na Facebooku niekoniecznie musi być wygodne. I co oczywiste: niezbyt bezpieczne. Stąd ciekawy pomysł Alpine: radio samochodowe, które wyręczy nas od zerkania co chwilę na wyświetlacz smartfonu czy tabletu. Gadżet, głupota czy też spełnianie rzeczywistych potrzeb ludzi?

Jak uruchomić?Wręcz banalnie. Potrzebny jest iPhone lub telefon z systemem Android. Oczywiście wzbogacony o odpowiednią aplikację. Dostępną bez opłat w sklepach AppStore i Google Play.Nazywa się TuneIt i instaluje się niemal od ręki. Poprzez aplikację logujemy się na Facebooku. No i jeszcze jedno. Trzeba jeszcze połączyć smartfon z radiem. Połączenie przewodowe wymagane jest w przypadku iPhone. W telefonach z Android wystarczy połączenie Bluetooth.

Jak to działa?Kompromisowo. W chwili gdy otrzymamy nową wiadomość zaczyna się zabawa. Aplikacja przesyła do radia graficzne powiadomienie. Innymi słowy: zdjęcie profilowe autora wpisu oraz duże logo serwisu Facebook. Do tego jeszcze sygnał dźwiękowy, by nie przegapić informacji. I…tyle. Treść wpisu można poznać w telefonie. Ale nie polecam przeglądania w trakcie jazdy. I to niezależnie od tego jak świetną mamy podzielność uwagi. Zwykle po wypadku tłumaczenie jest podobne: to był moment.

Co jeszcze?Aplikacja nie służy jednak tylko do zabawy z Facebookiem. Znacznie bardziej użytecznym rozwiązaniem jest opcja modyfikacji dźwięku, Innymi słowy poprzez aplikację można korygować brzmienie. A jak? Do dyspozycji 9 pasmowy korektor parametryczny, tradycyjna regulacja tonów średnich, niskich i wysokich, balans, fader a także zaawansowana regulacja odcięcia pasma częstotliwości, poziomu i krzywej nachylenia. Innymi słowy: zaawansowana regulacja z poziomu smartfonu. Co ważne, gotowe charakterystyki można zapisać i dzielić się nimi z innymi fanami. Do wyboru jest również spora baza zawierająca gotowe korekcje dźwięku. Do pobrania bez żadnych opłat.

Ile kosztuje nowy gadżet?Nie liczymy oczywiście kosztów zakupu telefonu. Sama aplikacja jest bezpłatna. A radio samochodowe. Za nowy model CDE-178BT trzeba zapłacić w sklepach internetowych 999 zł. Czy to dużo? Nie mało.