Multimedialne radio samochodowe z Windows CE? NavRoad NR650BTV to dobry przykład zaawansowanego radia z systemem operacyjnym stosowanym w przenośnych nawigacjach samochodowych. Dzięki temu użytkownik może wybrać niemal dowolne oprogramowanie nawigacyjne (wystarczy tylko umieścić plik .exe we właściwym katalogu) i nie jest zdany tylko na propozycje producenta. Testowany egzemplarz wyposażono w popularną AutoMapę.
AutoMapa w radiu samochodowymPopularny polski program bardzo dobrze działa w radiu z GPS. To co mile zaskakuje to krótki czas potrzebny na ustalenie właściwej pozycji. Przewodowa antena GPS dołączona do radia jest dobrej jakości (układ SiRFstar III), więc nie ma problemów z utrzymaniem odbioru sygnału także w trakcie jazdy. Samochód w którym testowaliśmy sprzęt nie ma podgrzewanej przedniej szyby, więc trudno stwierdzić, czy układ równie dobrze będzie działał w trudniejszych warunkach.
NavRoad jest wyposażony w procesor 300 MHz. Całkiem dobrze radzi sobie w codziennym użytkowaniu. Kalkulacja tras o różnej długości trwa wystarczająco krótko. Nie ma również problemów z płynnym wyświetlaniem grafiki map i menu. Co najwyżej można ponarzekać na ekran. Nie zawsze dobrze reaguje w narożnych częściach, co czasami utrudnia przewijanie menu AutoMapy.
Radio nie jest dostosowane do pracy w trybie Bluetooth DUN. Nie ma zatem możliwości skorzystania z aktywnego systemu omijania korków AutoMapa LiveDrive.
Wyposażenie: bogateW radio wbudowano zestaw głośnomówiący Bluetooth, tuner RDS, odtwarzacz DVD, przedwzmacniacz z obsługą 2 stref nagłośnienia a także rozbudowany pakiet wyjść do podłączenia oddzielnego wzmacniacza. Jest również analogowy tuner TV ale nasz testowy egzemplarz nie miał anten, więc nie sprawdziliśmy działania odbiornika. Zresztą niebawem, już do niczego się nie przyda, gdyż w Polsce docelowo będzie tylko cyfrowe DVB-T.
Przy pierwszym włączeniu radia najlepiej od razu skorzystać z menu ustawień ekranu. Domyślna jasność podświetlenia jest zbyt słaba co bardzo przeszkadza w słoneczne dni. Prócz jasności słabym punktem jest rozdzielczość: 480x234 w 6,5 calowym wyświetlaczu to obecnie zbyt mało. Na szczęście warstwa dotykowa jest dość czuła, jakkolwiek w rogach ekranu czasami trzeba ponawiać próbę by wywołać daną funkcję.
NavRoad jest przystosowany do odtwarzania muzyki MP3. Szkoda jednak, że system wyszukiwania muzyki przerywa odtwarzanie. Nie można przeglądać zawartości katalogów a jednocześnie słuchać jednego nagrania.
Możliwości instalacjiRadio jest bardzo ciężkie, więc podczas instalacji trzeba je bardzo solidnie zamocować. Z tyłu jest sporo podłączeń a wiązki dość spore, więc w przypadku ciasnych wnęk montażowych, trzeba bardzo uważnie ułożyć okablowanie. Doceniamy NavRoad za dobre zabezpieczenie części okablowania specjalną pianką, by nie obijało się o tworzywa sztuczne.
Co ważne sprzęt wyposażono w komplet wyjść do podłączenia oddzielnego wzmacniacza. Jest nawet oddzielne podłączenie dla kanału centralnego, więc z NR650BTV można stworzyć system kina samochodowego. W ramach opcji kamera cofania, co może się przydać w dużych samochodach.
Jakość dźwiękuCudów nie ma. Rzadko kiedy radia multimedialne spełniają audiofilskie kryteria. Niemniej jeśli nie przesadzimy z korekcją dźwięku brzmienie będzie co najmniej satysfakcjonujące. Audiofil zapewne od razu skorzysta z delikatnego wzmocnienia średniego zakresu. Nie polecamy gotowych efektów korekcji takich jak Rock, Pop, Classic). Lepsze efekty można osiągnąć korzystając z regulacji trzech zakresów tonów. Z pewnością można docenić regulację głośności oddzielnie dla poszczególnych źródeł dźwięku: można uniknąć gwałtownego wzrostu poziomu hałasu a tym samym uszkodzenia podłączonych głośników.
Czy na pewno się opłaca?W sklepach internetowych można znaleźć radio za 2999 zł. To sporo jakkolwiek na tle konkurencji wcale nie tak dużo. W podobnej cenie można mieć taki sprzęt jak: Blaupunkt New York 800 (bez tunera TV) czy Kenwood DNX4210BT (także bez TV). Konkurencyjne wersje z tunerem telewizyjnym są wyraźnie droższe. Ale czy warto inwestować w tuner telewizyjny? Jeśli jest to wersja cyfrowa, to można. O wersji analogowej lepiej już zapomnieć.
To nam się nie podoba- relatywnie wysoka cena- brak polskiego menu- głośna praca wiatraczka- panel opuszczany pod niewielkim kątem by wyjąć lub włożyć płytę- domyślnie ustawiona niska jasność ekranu- słaby system przeszukiwania katalogów z MP3- brak gniazda USB
To nam się podoba- dobra jakość wykonania- 2 strefy nagłośnienia- wyposażenie- komplet wyjść audio do oddzielnego wzmacniacza- zabezpieczenie wiązek instalacyjnych- duży zakres regulacji nachylenia panelu przedniego- tuner radiowy o dobrej selektywności
Galeria zdjęć
Proste i przejrzyste menu NavRoad NR650BTV. Obsługa nie jest trudna mimo, że menu nie jest przetłumaczone na język polski
Przejrzysty schemat podłączeń NavRoad NR650BTV. Główna wiązka zawiera okablowanie zasilania, głośników oraz podłączenie do masy tzw. Parking Brake, by korzystać z DVD w czasie jazdy.
6,5 calowy ekran NavRoad NR650BTV dobrze reaguje na dotyk. Czasami w rogach ekranu trzeba ponawiać próbę wywołania danej funkcji.
NavRoad NR650BTV od tyłu. Wiązki okablowania są dość spore, co będzie wyzwaniem przy montażu w ciasnej wnęce. Brawo dla producenta za dodatkowe zabezpieczenie złącz antenowych.
- NavRoad NR650BTV i gotowe efekty korekcji EQ. Jest ich niewiele i lepiej ich nie używać.
NavRoad NR650BTV jest wyprodukowany w Korei. Jakość wykonania bardzo porządna. Uwaga: radio jest dość ciężkie, więc trzeba je solidnie zamontować.
Stacja multimedialna NavRoad NR650BTV nagrzewa się w czasie pracy. By uniknąć przegrzania zastosowano wentylator, który dość głośno pracuje.
Z tej korekcji najlepiej korzystać w NavRoad NR650BTV. Dobre efekty można uzyskać korzystając z regulacji tonów. Gotowe efekty EQ lepiej sobie darować.
Menu odtwarzacza MP3 NavRoad NR650BTV nie jest tak archaiczne jak w wielu chińskich radiach. Niemniej brakuje systemu przeglądania katalogów bez przerywania odtwarzania muzyki
NavRoad NR650BTV jest wyposażony w oprogramowanie Windows CE 5.0. Można zatem skorzystać z takich programów jak AutoMapa, MapaMap czy Navmax.
Menu regulacji parametrów ekranu podczas włączonej nawigacji w NavRoad NR650BTV. Od razu lepiej podnieść poziom jasności. Szkoda, że rozdzielczość 6,5 calowego ekranu wynosi tylko 480x234 pikseli
Ustawienia dźwięku w NavRoad NR650BTV. Pod względem wygody obsługi bardzo dobrze. Ale jest i jeden minus: regulacji dźwięku trzeba szukać w fukcji ustawień całej stajci multimedialnej