Kamera samochodowa z WiFi, własną aplikacją do smartfonów, odbiornikiem GPS, trybem HDR, czujnikiem ruchu, sporym wyświetlaczem 2,7”, pilotem zdalnego sterowania i funkcją ostrzegania o pasach ruchu. Ile może kosztować? Zapewne należy spodziewać się ceny ok 1000 zł lub wyższej. Nic z tego. NavRoad swój bogato wyposażony wideorejestrator wycenił zaskakująco nisko. W sklepach bez trudu znajdziemy oferty w granicach 340 – 360 zł. To bardzo przystępna cena.

NavRoad myCAM HD Pro GPS w trakcie testu z aplikacją
NavRoad myCAM HD Pro GPS w trakcie testu z aplikacją

Mimo stosunkowo niskiej ceny trudno mieć zastrzeżenia do jakości wykonania. Całkiem nieduża kamera jest dostarczana razem z małym, poręcznym uchwytem, dużym zasilaczem z dwoma gniazdami USB oraz przyzwoitym przewodem micro USB. Wszystko wykonano z tworzyw dobrej jakości i trudno o wrażenie, że mamy do czynienia z tandetnym produktem.

Podwójne USB – dobry pomysł

Każdy kto rozważa zakup NavRoad powinien zwrócić uwagę szczególnie na zasilacz. Wtyczka do gniazda zapalniczki jest dość duża i pękata (zawiera dwa porty USB), co oznacza, że nie we wszystkich samochodach będzie pasować. W wielu nowych autach gniazdo zapalniczki jest instalowane w ciasnych miejscach w konsoli, co utrudnia włożenie większych zasilaczy – trudno je będzie zmieścić.

NavRoad myCAM HD Pro GPS, pilot do zdjęć  i zasilacz z dwoma gniazdami USB
NavRoad myCAM HD Pro GPS, pilot do zdjęć i zasilacz z dwoma gniazdami USB

Parametry są bardzo obiecujące. Kamera może nagrywać nie tylko w jakości Full HD, ale również wyższych rozdzielczościach takich jak 2560x1080 (30 kl/s) oraz 2304x1296 (również 30 kl/s). Zawiera nowy procesor z serii A7LA firmy Ambarella, która cieszy się świetną reputacją na rynku video. Jeśli jeszcze uwzględnić przyzwoitą jasność obiektywu f=2.0  (choć nie najlepszą) oraz szeroki kąt widzenia (ponad 177 stopni) to można śmiało stwierdzić, że myCAM HD Pro GPS to bardzo obiecujący produkt.

NavRoad myCAM HD Pro GPS - oto przykład zdjęcia jakie można zrobić kamerą podczas jazdy
NavRoad myCAM HD Pro GPS - oto przykład zdjęcia jakie można zrobić kamerą podczas jazdy

Wi-Fi w kamerze

Najciekawszym gadżetem jest współpraca z aplikacją. Za jej pośrednictwem możemy oglądać w smartfonie obraz rejestrowany przez kamerę (transmisja z niewielkim opóźnieniem) oraz sterować funkcjami wideorejestratora. Łączność odbywa się przez WiFi – wystarczy, że w telefonie uruchomimy wyszukiwanie sieci i wybierzemy właściwą. W praktyce działa przyzwoicie, choć nie jest bez wad. Od czasu do czasu zdarzało się samoistne zrywanie łączności. Ponadto aplikacja zawieszała się (w kilku telefonach z Android ten sam efekt), a wraz z nią także i testowy egzemplarz kamery. Wówczas zwykle pomagał reset.

NavRoad myCAM HD Pro GPS - zdjęcia w ciągu dnia są bardzo dobre
NavRoad myCAM HD Pro GPS - zdjęcia w ciągu dnia są bardzo dobre

Nagrywa jak trzeba, ale…

Jakość nagrań jest bardzo dobra jak na kamerę za ok 350 zł. NavRoad nieźle radzi sobie w różnych warunkach pogodowych. Bez większych problemów dostosowuje się do nagłej zmiany oświetlenia w słoneczny dzień. Jest wolny od efektu ciągłego korygowania ostrości, gdy krople deszczu spadają na szybę. Do codziennej jazdy wystarczy włączony na stałe tryb HDR (rekomendowany do ujęć nocnych) i nie trzeba zmieniać na wyższą rozdzielczość w ramach trybu Super HD.

Także w nocy prezentuje się satysfakcjonująco – przy odrobinie szczęścia można odczytać tablice rejestracyjne poprzedzającego samochodu nawet przy silnym jaskrawym oświetleniu lamp LED. Oczywiście znacznie trudniej jest z tablicami aut nadjeżdżających z naprzeciwka, ale w przypadku tak niedrogiej kamery trudno wymagać cudów.

Naszym zdaniem

NavRoad myCAM HD Pro GPS to dobry produkt w przystępnej cenie. Jest bogato wyposażony, dobrze wykonany i nagrywa w satysfakcjonującej jakości. Do ideału jednak jeszcze mu brakuje.

NavRoad myCAM HD Pro GPS z akcesoriami
NavRoad myCAM HD Pro GPS z akcesoriami

To nam się podoba

Dobra jakość filmów bez względu na porę dnia i nocy

Jakość wykonania

Stabilne mocowanie do szyby

Zasilacz z dwoma gniazdami USB

Dobra jakość zdjęć

Wygodna obsługa

Pilot ułatwiający robienie zdjęć

Kompaktowe rozmiary urządzenia

Wbudowany moduł GPS

Przystępna cena

To nam się nie podoba

Problemy z zawieszaniem aplikacji

Zrywanie łączności poprzez Wi-Fi

Duży, pękaty zasilacz trudno zmieścić w niektórych samochodach

Problemy z niektórymi kartami microSD (rozpoznanie i błędy formatowania)

Sporadyczne problemy z lokalizacją pozycji

Zakładanie i zdejmowanie kamery nie jest zbyt wygodne