• TomTom GO Premium zawiera układ Wi-Fi oraz modem z wbudowaną kartą SIM. Dzięki temu może samodzielnie łączyć się z internetem
  • Nawigacja współpracuje z usługą IFTT, by łączyć sprzęt z inteligentnymi gadżetami w domu (np. oświetleniem, drzwiami garażowymi czy ogrzewaniem)
  • Nawet w porównaniu z Google Maps, dane o korkach w TomTom prezentują się bardzo dobrze.

Oto jedna z najdroższych przenośnych nawigacji samochodowych od TomTom – GO Premium 6 World. Za sprzęt trzeba wydać niemal 1700 zł. To spora kwota zważywszy na to, że w telefonie możemy mieć równie sprawdzone programy nawigacyjne za znacznie niższą cenę. TomTom przekonuje jednak, że urządzenie jest nie tylko bogato wyposażone, ale zawiera wiele praktycznych funkcji dostępnych po połączeniu z internetem.

Sam połączy się z internetem

TomTom GO Premium zawiera układ Wi-Fi oraz modem z wbudowaną kartą SIM. Dzięki temu może samodzielnie łączyć się z internetem, by pobierać aktualizacje map (Wi-Fi) i aktualne dane o ruchu drogowym oraz ostrzeżenia o fotoradarach. Łączność z siecią przyda się także, by zdalnie wysyłać cele i trasy do urządzenia GPS oraz korzystać z ciekawej usługi IFTT. Dzięki niej możemy połączyć nawigację z różnymi inteligentnymi gadżetami w domu (np. oświetleniem, drzwiami garażowymi czy ogrzewaniem) czy z naszym telefonem.

Podczas testu sprawdziliśmy, jak działa usługa IFTT po włączeniu funkcji synchronizacji kontaktów w telefonie z nawigacją. Wystarczy w telefonie zapisać nowy kontakt wraz z adresem domowym, by po kilku minutach dane znalazły się także w pamięci urządzenia TomTom. Równie szybko działa przekazywanie tras opracowanych w telefonie czy tablecie (w aplikacji TomTom MyDrive) oraz na domowym komputerze. Już po kilku minutach od wysłania z komputera czy telefonu możemy je zobaczyć na przenośnym sprzęcie.

Bezprzewodowa łączność ma jeszcze jedną zaletę. Poprzez domowe Wi-Fi TomTom samodzielnie wyszuka i zaktualizuje zainstalowane mapy. To duże udogodnienie, gdyż nie trzeba jak kiedyś instalować specjalnego programu na komputerze i zmagać się z aktualizacją. Podczas testu sprzęt wykrył dostępne aktualizacje i pobrał je oraz zainstalował zaledwie w ciągu kilku minut.

Korki w Google Maps a korki w TomTom

GO Premium pod względem prowadzenia i wyznaczania tras niczym nie różni się od tańszych modeli nawigacji TomTom. Nawigacja sprawnie radzi sobie z omijaniem korków co oznacza, że nie będzie wyznaczać objazdów za wszelką cenę. Domyślnie stara się prowadzić głównymi drogami lub dogodnymi objazdami, co oznacza, że rzadko kiedy będziemy podróżować wąskimi osiedlowymi uliczkami, byle tylko ominąć zator.

Trzeba przyznać, że nawet w porównaniu z Google Maps, dane o korkach prezentują się bardzo dobrze. Świetnym rozwiązaniem jest praktyczny pasek informacyjny widoczny z prawej strony ekranu. Znajdziemy na nim m.in. dość precyzyjne informacje o zbliżaniu się do korka, niebezpiecznego miejsca czy innego utrudnienia drogowego.

Dziwi i rozczarowuje przy tym jedno. Podczas testu przydarzyła się przykra wpadka. TomTom nieoczekiwanie wyświetlił komunikat o wygaśnięciu subskrypcji (mimo, że urządzenie zawiera dożywotnią licencję) na usługi informacji o korkach i fotoradarach i możliwości zakupu (niemal 300 zł za obie). Wystarczyło jednak zresetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych i ponowna konfiguracja, by wszystko wróciło do normy. Niemniej warto pamiętać o jednym – skonfigurowanie wszystkich usług wymaga sporo czasu.

Podsumowanie

TomTom GO Premium to porządnie wykonana nawigacja ze świetnym uchwytem magnetycznym. Imponuje pod względem możliwości i wygody użytkowania (m.in. świetne automatyczne aktualizowanie map przez Wi-Fi), ale rozczarowuje pod względem kosztów. W końcu 1700 zł to spora kwota nawet jak na urządzenie z dożywotnią aktualizacją map całego świata i nielimitowaną usługą informacji o korkach.

OCENA 4+

Cena: 1699 zł

PLUSY

+ wysoka jakość wykonania

+ świetny uchwyt magnetyczny z przyssawką do szyby

+ bardzo bogate wyposażenie i wiele praktycznych funkcji

+ wygodna obsługa

+ wbudowany zestaw głośnomówiący

+ duży i czytelny wyświetlacz

+ świetne prowadzenie i omijanie korków

+ automatyczne aktualizowanie map poprzez Wi-Fi

MINUSY

- bardzo wysoka cena urządzenia

- sporadyczne problemy z dostępem do usług online

- konfiguracja wszystkich usług i funkcji zajmuje sporo czasu

- sporadyczne problemy z rozpoznaniem adresów w trybie sterowania głosowego

TomTom GO Premium 6 dane techniczne

Rozmiar ekranu – 6 cali

Rozdzielczość ekranu – 800 x 480 pikseli (WVGA)

Typ ekranu - Pojemnościowy

Czas pracy na baterii – do 1h

Wbudowana pamięć – 16 GB

Czytnik kart microSD – do 32 GB

Łączność – Bluetooth, WiFi, karta SIM