Nowy TomTom Bridge wygląda jak solidny tablet. Tablet z nawigacją TomTom i opcją dodawania aplikacji dla systemu Android. Z 7 calowym ekranem dotykowym, szybkim procesorem Qualcomm Snapdragon, łącznością Wi-Fi, Bluetooth, czujnikiem żyroskopowym i opcjonalnym modemem 3G. Czyżby to był nowy sprzęt z bardzo ograniczonym dostępem do Android i specjalną nakładką TomTom?

TomTom Bridge to nawigacja zaprojektowana na potrzeby biznesu: flot, różnych firm, leasingu czy branży logistycznej. Nawigacja, którą można rozbudować o specjalnie napisane oprogramowanie. Jakie? Oto kilka przykładów. W przypadku wypożyczalni samochodów TomTom Bridge ma ułatwić kontakt z obsługą w przypadku awarii. W sytuacji wypadku urządzenie posłuży do wykonania pierwszych zdjęć (zapewne z zapisanymi danymi lokalizacyjnymi) i wysłania do odpowiedniego centrum pomocy. Każdy TomTom Bridge może zawierać zaprogramowany pakiet informacji o samochodzie, dzięki czemu kierowca nie będzie musiał wypełniać długiego formularza zgłoszenia. A to nie koniec pomysłów.

Dla kierowców ciężarówek i mniejszych samochodów transportowych przygotowano opcję specjalnych tagów NFC. Wystarczy go przytknąć do urządzenia, by rozpoznało kierowcę i jego profil. Tym sam rejestracja przejazdu i trasy odbywa się na „konto” rozpoznanego kierowcy. W ramach kolejnych opcji: kamera cofania. Szczególnie przydatna w przypadku dłuższych samochodów.

TomTom Bridge może także przydać się w taksówkach, firmach logistycznych czy leasingowych. W przypadku taksówek można zerknąć na mapę lokalizacji samochodów z jednej korporacji, wysłać rachunek poprzez email czy zrealizować płatność za przejazd. W firmach logistycznych przyda się skaner kodów QR, pomiar zużycia paliwa czy monitoring stylu jazdy kierowcy.

Mapy instalowane w TomTom Bridge aktualizowane są bez dodatkowych opłat w ramach usługi dożywotnich aktualizacji. Podobnie jak w innych modelach TomTom z możliwością podłączenia do sieci: dostępna jest również usługa Traffic. Przyda się nie tylko do podglądu natężenia ruchu drogowego ale także do sprawnego omijania korków i innych utrudnień.

Cena nowego sprzętu nie jest jeszcze znana. Znamy jednak wyposażenie. Z pewnością jednym z ciekawszych akcesoriów jest zasilacz. Dostosowano go do pracy w instalacjach 12V i 24 V.Zapowiadany termin wprowadzenia do sprzedaży: drugi kwartał 2014 roku.Mapy w fabrycznej nawigacji? Sprawdziliśmy na ile są aktualne.