Skoda Praktik będzie autem dwumiejscowym z przestrzenią ładunkową o pojemności 1.783 litrów, długości 1.555 mm, szerokości 1.016-1.429 mm i wysokości 987 mm. Ładowność nowej Skody wynosić będzie 560 kg, a po specjalnej modyfikacji będzie możliwe jej zwiększenie do 640 kg. Do wyboru będą dwa silniki benzynowe (1.2 12V HTP/64 KM i 1.4 16V/86 KM) oraz jednostka wysokoprężna (1.4 TDI PD/70 KM). Kabina pasażerska będzie oddzielona od części załadunkowej przesuwaną przegrodą.

Skoda Praktik ma zapewniać zbliżone właściwości jezdne i komfort do Roomstera, przy czym ma być jeszcze bardziej funkcjonalna. Wyposażone jest m.in. w uchwyt na bilety parkingowe, zamontowany w drzwiach uchwyt na butelkę oraz uchwyt na kubek w konsoli pomiędzy siedzeniami, a także schowki umieszczone pod i za siedzeniami.

Wyposażenie standardowe Skody Parktik zawiera m.in.: ABS z systemem wspomagania nagłego hamowania, cztery poduszki powietrzne oraz regulowaną w dwóch płaszczyznach kolumnę kierownicy. Wyposażenie opcjonalne zawiera m.in.: ASR, przednie reflektory przeciwmgielne z funkcją "Corner", instalację radiową, przygotowanie pod telefon i przygotowanie pod system nawigacji.

Wnętrze samochodu wykonano z użyciem materiałów o bardzo wysokiej wytrzymałości, podłoga przestrzeni ładunkowej składa się z trzech części i jest wykończona anty-poślizgowym materiałem. Okna tylnych, bocznych drzwi są zaślepione solidną, wytrzymałą blachą w kolorze nadwozia. Tylne okno jest przeszkolone i może być opcjonalnie zabezpieczone kratą.

Jak widać, Skoda w ostatnim czasie mocno przyspieszyła tempa. Nowe modele w gamie (a to jeszcze nie wszystkie zapowiadane nowości w najbliższym czasie) mają jej pomóc utrzymać pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy modelem Praktik uda się także zawojować segment aut dostawczych? Jeśli stosunek ceny do jakości będzie równie poprawny, to szanse na to są jak najbardziej duże.