Dzięki szerokiemu pokryciu Europy sygnałem sieci komórkowych system ConnectedDrive umożliwi podłączenie do internetu praktycznie gdziekolwiek. Technologię EDGE wybrano dlatego, że sieci 3G na razie nie pokrywają dostatecznej powierzchni Starego Kontynentu. EDGE oferuje aż czterokrotnie szybsze przekazywanie danych niż GPRS.

Sterowanie systemem odpowiada pracy z internetem na zwykłym komputerze osobistym, tylko myszkę zastąpiono pokrętłem iDrive, a litery i liczby wprowadzane są podobnie jak w systemach nawigacji. Oprócz przeglądarki internetowej w systemie ConnectedDrive zintegrowano także klienta poczty elektronicznej, a w przyszłości będzie możliwe także dzielenie się danymi z odległym komputerem, np. zainstalowanym w domu.

Bezpośrednio z używaniem samochodu łączy się współpraca z serwisem Google Maps, w którym można zaplanować sobie podróż, a potem plan łatwo ściągnąć do nawigacji bezpośrednio przez iDrive. W podobny sposób można wgrywać adresy czy numery telefoniczne.

Ze względu na bezpieczeństwo połączenie z internetem zrywa się po przekroczeniu 5 km/h. Jeśli jednak auto wyposażone jest w opcjonalne wyświetlacze LCD zamontowane w zagłówkach, podróżni jadący z tyłu mogą surfować w internecie także w czasie jazdy.

ConnectedDrive pojawi się w samochodach marki BMW w przeciągu tego roku. Dopełni tym samym pakiety systemów komunikacyjnych BMW Online i BMW TeleAssist, które obejmują automatyczne przywołanie pomocy w razie wypadku, komunikację samochodu ze stacją obsługi czy prognozowanie pogody.