Na zbliżającym się salonie samochodowym w Genewie dużym zainteresowaniem zapewne cieszyć się będzie stoisko Subaru. Oprócz koncepcyjnego G4e i elektrycznego R1e japoński producent zaprezentuje długooczekiwane nowości - Legacy i Outback z 2-litrowym silnikiem wysokoprężnym oraz trzecią generację popularnego SUV-a Forester.

Wysokoprężny silnik typu bokser Subaru przygotowało specjalnie z myślą o Europie. Jednostka o pojemności 1998 cm3 oferuje standardową w tej klasie pojemnościowej moc 110 kW (150 KM) przy 3600 obr./min i maksymalny moment obrotowy 350 Nm przy 1800 obr./min. Sedan z tym silnikiem zużywa w cyklu mieszanym 5,6 l/100 km. Wraz z nowym silnikiem powstała także skrzynia biegów. Chociaż dziś standardem u porównywalnej konkurencji są raczej 6-biegowe przekładnie, Subaru zdecydowało się na pięć biegów. Z powodu nietradycyjnego silnika musiano zmodyfikować nadwozie. Zmieniono uchwycenie silnika i użyto nowych materiałów i części tłumiących, które pochłaniają niechciane wibracje i poprawiają tym samym komfort podróżowania. Wzmocniono także hamulce i ich wspomaganie. Wysokoprężne Legacy/Outback w standardzie dostępne będzie z filtrem cząstek stałych.

Drugim, niemniej interesującym eksponatem będzie nowa generacja SUV-a Subaru Forester, które w Genewie przedstawi się w europejskiej premierze. Poniżej prezentujemy zdjęcia Subaru Forester przeznaczonego na rynek europejski. Jedyną widoczną różnicą jest absencja małego lusterka wstecznego na błotniku, które charakterystyczne jest dla pojazdów przeznaczonych na rynek japoński.

Jeśli chodzi o silniki, podstawową jednostką będzie wolnossąca jednostka o pojemności 2,0 l, a na szczycie stanie doładowany 2,5-litrowy bokser z Subaru Impreza WRX, który jednak nie będzie dostępny na wszystkich rynkach. Później pod maskę Forestera trafi także wyżej wspomniany silnik wysokoprężny.

• Subaru Legacy z nowym turbodieslem• Subaru Forester – nowość dla leśników