Tourneo Custom Concept przedstawia nowy kierunek stylistyczny dla przyszłych dostawczaków Forda, który jest już znany z osobowych modeli marki pod nazwą Kinetic Design. Użytkowe pojazdy mają prezentować się teraz dynamiczniej.

Dużo nowocześniejsze jest także wnętrze - funkcjonalne i atrakcyjne. Kabina konceptu poza dużą ilością miejsca dla pasażerów i ładunku, ma oferować także wysoki poziom komfortu. Prototyp został wyposażony w najnowsze technologie Forda: Econetic w celu zredukowania emisji CO2, system SYNC umożliwiający bezprzewodowe podłączenie urządzeń zewnętrznych i sterowanie nimi głosem oraz kontakt ze służbami ratunkowymi w razie wypadku, tylną kamerę cofania, a także rozbudowany system ostrzeżeń kierowcy Driver Alert z Line Departure Warning, który wykrywa zmęczenie kierowcy i ostrzega przed zjeżdżaniem z wybranego pasa ruchu. Producent nie potwierdził, czy takie wyposażenie znajdzie się w ofercie wersji seryjnej.

Nowa rodzina Transita będzie napędzana zmodernizowanym silnikiem diesla 2.2 Duratorq TDCi, który został wprowadzony w 2011 roku. Jednostka wyposażona jest standardowo w system Auto-Stop-Start i występuje w trzech wariantach mocy: 100, 125 i 155 KM. Wszystkie wersje współpracują z 6-stopniową, manualną skrzynią biegów i napędzają przednią oś. Przyszła generacja modelu nadal będzie oferowana w wielu odmianach nadwoziowych do wyboru i dwóch rozstawach osi.

Nowy Ford Transit trafi do sprzedaży w ciągu 2012 roku.