Auto Świat Wiadomości Czy można przejechać na żółtym świetle? Kierowcy wciąż mają wątpliwości

Czy można przejechać na żółtym świetle? Kierowcy wciąż mają wątpliwości

Żółte światło na sygnalizatorze budzi wśród kierowców wiele emocji. Część decyduje się na gwałtowne hamowanie, inni przyspieszają, by zdążyć przed czerwonym. Co na to przepisy? Okazuje się, że przejazd na żółtym świetle nie zawsze oznacza mandat – ale są wyjątki. Sprawdź, kiedy można legalnie przejechać i jakie kary grożą za złamanie przepisów.

Na żółtym świetle nie można wjechać na skrzyżowanie. Należy traktować je jak czerwone
Na żółtym świetle nie można wjechać na skrzyżowanie. Należy traktować je jak czerwoneako photography / Shutterstock

Policja stawia sprawę jasno — minąć sygnalizator wyświetlający żółty kolor możemy tylko w wyjątkowych sytuacjach. "Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, co stworzyłoby zagrożenie dla innych uczestników ruchu" — uczulają mundurowi.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Przejazd na żółtym świetle. Kamery tego nie odnotują

Przejazd na żółtym świetle jest zatem możliwy tylko w określonym przypadku. Ocena danej sytuacji zawsze będzie subiektywna. To, co jeden kierowca uzna za konieczność, dla drugiego będzie już złamaniem przepisów. Interpretacja tego przepisu to także indywidualna kwestia oceny przez policjanta lub sąd.

Sprawdź: Żółte ograniczenia już wyrastają przy polskich drogach. Uwaga — to pułapka

Ponadto w Polsce na niektórych skrzyżowaniach działają kamery CANARD, wyłapujące przejazdy na czerwonym świetle. Nie rejestrują one jednak przejazdów na żółtym świetle, więc kierowca, jeśli wykona taki manewr, nie zostanie za niego ukarany. O ile nie widział tego policyjny patrol.

Przejazd na żółtym świetle. Takie kary grożą

Kara za wjechanie za sygnalizator przy świecącym się żółtym świetle jest taka sama jak przejazd na czerwonym świetle. "Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem (z wyłączeniem wjazdu za sygnalizator na przejeździe kolejowym — red.) — 500 zł".

Zobacz: Drogowi cwaniacy śmieją się z fotoradarów. Role się odwrócą, bo rząd zmienia przepisy

Oprócz mandatu sprawca wykroczenia otrzymuje 15 punktów karnych. Oznacza to, że po drugim takim wykroczeniu będzie musiał zdać egzamin sprawdzający i zazwyczaj zdać test psychologiczny. Jeśli obleje, straci prawo jazdy. Jednocześnie na niektórych skrzyżowaniach mamy do czynienia z dwoma rzędami sygnalizatorów. W takim przypadku bardzo łatwo przejechać oba i z miejsca zarobić podwójną karę.

DKO
Powiązane tematy:sygnalizacja świetlna
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków