Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w roku 2004 napłynęło do Polski w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych 7,86 mld USD, co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2003 o 23% oraz najwyższy poziom napływu inwestycji od czterech lat. Inwestorzy zagraniczni utworzyli blisko 15 tysięcy bezpośrednich nowych miejsc pracy. A prognozy są równie optymistyczne, ponieważ firmy obecne już na polskim rynku zadeklarowały utworzenie w tym roku około 13 tys. miejsc pracy.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w ubiegłym roku dominowały projekty realizowane w sektorze działalności produkcyjnej - 41% wartości zrealizowanych inwestycji. W ramach tego sektora najwięcej inwestycji odnotowano w branży motoryzacyjnej - 9% zainwestowanego kapitału ogółem. Kolejne miejsca zajmują inwestycje w branży chemicznej i farmaceutycznej (6,2%). Na zbliżonym poziomie odnotowano wartość inwestycji w branży metalowej (6%) oraz produkcji urządzeń elektrycznych - 5,7% głównie sprzętu gospodarstwa domowego.

W roku 2004 najwięcej zainwestowały korporacje z Francji - 1,57 mld USD (co stanowi 20% napływu BIZ) oraz Stanów Zjednoczonych - 1,43 mld USD (18 %). Na trzecim miejscu znajdują się firmy, których pochodzenie określane jest jako międzynarodowe. Czwarte miejsce zajmują Niemcy, natomiast na piątym ulokowały się Niderlandy.

W ubiegłym roku zwiększyło się zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów pochodzących z Azji. Przedsiębiorcy z Republiki Korei zainwestowali 202 mln USD, a z Japonii 108 mln USD. W pierwszej dziesiątce największych inwestorów zagranicznych (przedsiębiorstwa, które zainwestowały w Polsce ponad 1 mln USD) za rok 2004 na 6 miejscu znalazła się Toyota - 220 mln USD zainwestowanych w 2004 r. Tuż za Toyotą na 8 miejscu jest koncern Volkswagen AG, który w naszym kraju ulokował w zeszłym roku 195 mln. USD. Warto dodać, że w 2004 r. na liście pojawiło się aż 1101 podmiotów, co w porównaniu z 193 firmami z 1993 r. świadczy o olbrzymiej dynamice w przyroście liczby zagranicznych inwestorów.

Analiza struktury napływu BIZ do Polski w roku 2004 potwierdza, iż wciąż zwiększa się zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami od podstaw (tzw. greenfield). W roku 2002 PAIiIZ odnotował 37 procentowy udział tego typu inwestycji w rocznym napływie BIZ. Rok później udział ten wyniósł już 51%. Według najnowszych danych inwestycje zrealizowane w tej formie stanowią aż 58% ogółu zainwestowanego kapitału.

Obecnie obserwujemy ponowny (po spadku w 2003 r.) wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Według wstępnych danych UNCTAD (Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) spośród 19 krajów naszego regionu największą popularnością wśród zagranicznych przedsiębiorców cieszy się Rosja (27% napływu inwestycji), Polska (14%) oraz Czechy (13%). Wartość BIZ dla naszego kraju została oszacowana na poziomie 5,2 mld USD.

Optymizm budzą również zakończone projekty PAIiIZ w pierwszym kwartale bieżącego roku. Największy z nich zawarty z koncernem Michelin dotyczący rozbudowy fabryki w Olsztynie o wartości 253 mln eur przyniesie  co najmniej 520 miejsc pracy. Natomiast inwestycja firmy Bridgestone m.in. budowa fabryki gumowych gąsienic w Żarowie - to kolejne 20 mln eur i związana z tym rekrutacja około 300 pracowników.