Wybierz samochód

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur to luksusowa limuzyna produkowana przez Bentleya. I generacja była 4-drzwiową odmianą modelu Continental, powstałą w 2005 roku.

Auto zbudowano na platformie Volkswagena. Wszystkie charakterystyczne elementy dla Continentala, znalazły się także na Flying Spur – nadwozie miało raczej obłe kształty, bez ostrych przetłoczeń, a duże grill z przodu auta został wykonany z tworzyw sztucznych i jedynie pokryty metalem, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa w razie zderzenia z pieszym. Limuzyna mierzyła mniej więcej tyle, co poprzednik Continentala GT, a pamiętajmy że było to coupe 2+2. Tutaj na długości 5,3 metra inżynierom udało się stworzyć auto, które w bardzo komfortowych warunkach przewiezie 4 lub 5 osób, bowiem przy zamówieniu można zrezygnować ze standardowej tylnej kanapy, zastępując ją dwoma fotelami i tunelem środkowym na całej długości.

Do napędu posłużył znany z Continentala GT 6-litrowy silnik W12 o mocy 560 KM, który za pomocą 6-stopniowej, półautomatycznej skrzyni biegów przekazywał moc na 4 koła. W 2009 roku Flying Spur przeszedł nieznaczny lifting, który tylko wprawione oko jest w stanie wychwycić. W tym samym roku wprowadzono odmianę Speed dla dużej limuzyny, w związku z czym moc wzrosła do 610 KM. Masa auta w zależności od wersji wyposażenia wahała się między 2,5 a nawet 3 tony. Bowiem lista dostępnych opcji była naprawdę długa. Od 17 różnych kolorów skóry, poprzez wykończenie listew różnego rodzaju drewnem lub aluminium aż po tuner TV czy inteligentny tempomat. To tylko niektóre z nich. Pojemność bagażnika jest całkiem przyzwoita – wynosi 475 litrów. Bentley'owi nie brakuje także temperamentu. 3-tonowy kolos rozpędza się do „setki” w ok. 5 sekund, a wersja Speed osiąga nawet 320 km/h!

W 2013 roku zaprezentowano II generację Flying Spur-a, ustanawiając go osobnym modelem. Auto znacząco się zmieniło-przeprojektowano przedni zderzak oraz grill, zastosowano nowe reflektory zarówno z przodu jak i z tyłu. Flying Spur został trochę pozbawiony swych pierwotnych krągłości i dodano kilka ostrzejszych rys, lecz dzięki temu stał się bardziej wyrazisty i zyskał wdzięk.

Pod maską można znaleźć duże 6-litrowe W12 wzmocnione do 625 KM, a dla tych, którzy uważają to za przesadę, zadowoli „skromny” 4-litrowy silnik V8 BiTurbo o mocy 521 KM. Mniejszy silnik również zaskakuje dynamiką – przyspieszenie do 100 km/h zajmuje mu jedynie 4,9 sekundy, a osiągnięcie 300 km/h nie stanowi dla niego problemu. Auto współpracuje z 8-stopniowym automatem, który napędza wszystkie koła. We wnętrzu możemy znaleźć czego dusza zapragnie – naturalna skóra, metal i drewno są najwyższej jakości, która zapewnia także ręczny montaż. O ile na tylnej kanapie Flying Spur'a możemy się poczuć naprawdę majestatycznie, o tyle trzeba sobie uświadomić, że cena tego Bentleya jest dosyć wysoka (ok. 1 mln zł), a długa lista dodatków sprawi, że końcowy wynik może być sporo wyższy.

Konkurentem Bentleya Flyung Spur jest m.in. Rolls-Royce Ghost.

Bentley Flying Spur - generacje

Bentley Flying Spur I (Continental) (2005&nbsp-&nbsp2013)

Bentley Flying Spur I (Continental) (2005 - 2013)

Bentley Flying Spur II (2013&nbsp-&nbsp)

Bentley Flying Spur II (2013 - )

Bentley Flying Spur - powiązane artykuły