Po pełnym determinacji pościgu Marek Dąbrowski i Jacek Czachor weszli do pierwszej trzydziestki, zaś mimo wielu przeciwności losu na rampę ostatecznie wjechał też Adam Małysz.

Dzisiejsza ceremonia mety w Rosario oficjalnie zakończyła Dakar 2016. Jak co roku na Dakarze nie brakowało emocji, chwil euforii i dramatów.

Kuba Przygoński Dakar zna już bardzo dobrze, ale w tym roku debiutował za kierownicą samochodu. Może być z siebie zadowolony – zajął najwyższe miejsce spośród polskich kierowców. Rzutem na taśmę na ostatnim etapie wskoczył na piętnaste miejsce, a nad Czechem Zapletalem jadącym z polskim pilotem Maciejem Martonem miał zaledwie 41 sekund przewagi.

– Na pięćdziesiątym kilometrze hamulce zaczęły nam wysiadać, tak duże miały obciążenia ze względu na nasze tempo i bardzo krętą trasę. Jak tylko dogoniłem Zapletala to już wiedziałem, że będzie dobrze. Po dziewięciu tysiącach kilometrów 41 sekund przewagi to bardzo niewiele, tym bardziej się cieszę, że nam się udało. To super wynik! Bardzo się cieszę z piętnastego miejsca, w tym roku stawka była niezwykle mocna i dużo się działo – powiedział Kuba Przygoński, który ostatni etap Dakaru zakończył na 12 miejscu.

Po raz pierwszy z ukończenia Dakaru mógł cieszyć się motocyklista ORLEN Team, Kuba Piątek. Dwudzieste miejsce w klasyfikacji generalnej to dla niego doskonały wynik.

– Jestem bardzo zadowolony. Przed rajdem deklarowałem, że chcę powalczyć o pierwszą dwudziestkę, choć to była optymistyczna prognoza. Tym bardziej się cieszę, że się udało! – powiedział Kuba Piątek.

Młodzi i bardzo szybcy – tacy są ci mniej doświadczeni zawodnicy ORLEN Team, Kuba Przygoński i Kuba Piątek. Jak oceniają ich starsi koledzy?

– Kuba Przygoński miał udany debiut. Kuba Piątek zaś w ciągu minionego roku miał bardzo ciężkie przygotowania i wiem, co przeżywał. Dziś to jest zupełnie inny zawodnik, niż rok temu. Jest na przedsionku ekstraklasy. Rewelacja! Nie przypuszczałem, że tak szybko będzie jeździł na poziomie Paina, Casteu, Verhoevena. To zawodnicy, którzy się ścigają od wielu lat, byli nawet w pierwszej trójce Dakaru, a Kuba jechał razem z nimi. Jeśli będzie dalej tak ciężko i konsekwentnie pracował, z takim zapałem, to chylę czoła – powiedział Marek Dąbrowski.

Na 21 miejscu na metę dzisiejszego odcinka przyjechała załoga Marek Dąbrowski / Jacek Czachor. To dało im awans na 28 pozycję w klasyfikacji generalnej.

– Chcieliśmy jeszcze podciągnąć się w generalce i udało się. Samochód jechał dziś bardzo dobrze, to było przyjemne zakończenie Dakaru. Nie zawsze mieliśmy tu szczęście. Fajna była druga połowa rajdu. Jacek pokazał dużą klasę na dwóch etapach, na których szczególnie ważna była nawigacja. Tam odskoczyliśmy na półtorej-dwie godziny od grupy. Z 99. pozycji, którą mieliśmy po awarii, przebiliśmy się na 28, więc osiągnęliśmy w tym roku wszystko, co było możliwe. Już myślimy o Dakarze 2017. Czekamy na to – powiedział Marek Dąbrowski.

Adam Małysz zajął 26. miejsce na ostatnim etapie Dakaru, zaś w generalce uplasował się na 52. pozycji.

Tradycyjnie na zakończenie Dakaru wszyscy, którzy osiągnęli upragnioną metę, uczestniczyli w ceremonii mety. Każdy zawodnik wjechał na rampę, z której pozdrawiał wiwatujących kibiców.

– To niesamowite uczucie wjechać na rampę ze świadomością, że przejechało się najtrudniejszy rajd świata – powiedział Kuba Piątek.

– Podium zawsze jest przeżyciem i dla pierwszego, i dla ostatniego zawodnika. Ukończenie Dakaru to wielki sukces, wymagający ogromnej pracy. Łezka w oku na rampie musi się zakręcić. Jestem dumny z tego, że reprezentowałem Polskę na tak ciężkich zawodach, zwłaszcza, że Polacy na Dakarze są bardzo pozytywnie odbierani – powiedział Kuba Przygoński.

Zawodnicy ORLEN Team zasłużyli na chwilę odpoczynku. Teraz przed nimi powrót do Polski – w poniedziałek wylądują na warszawskim Lotnisku Chopina (Rafał Sonik ląduje we wtorek).

– Jestem bardzo zmęczony i cieszę się, że w końcu mogę odpocząć i wziąć prysznic, bo tutaj jest bardzo gorąco, 45 stopni. Z tego co słyszałem w Polsce jest bardzo zimno, chyba przyda mi się trochę tego chłodu po powrocie do kraju – powiedział Kuba Przygoński.

– Ojejku, w końcu odpoczywam! Jestem tak zmęczony, że nawet nie mam siły się cieszyć. Jak tylko mogłem, położyłem się pod camperem na betonie i zasnąłem. Jeszcze nie myślę o kolejnym Dakarze, dla mnie wciąż trwa Dakar 2016. Cieszę się, że wracam do domu. W Argentynie jedzenie jest bardzo dobre, ale stęskniłem się za żurkiem i schabowym z ziemniakami. Tradycyjny polski obiad – to mój plan numer jeden zaraz po powrocie do Polski – powiedział Kuba Piątek.

Powroty z Rajdu Dakar

Adam Małysz, Marek Dąbrowski, Jacek Czachor, Kuba Przygoński i Kuba Piątek wylądują na Lotnisku Chopina w Warszawie 18 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.55. Rafał Sonik przylatuje o tej samej godzinie dzień później, 19 stycznia (wtorek). Zapraszamy do przywitania zawodników na lotnisku. Będzie możliwość przeprowadzenia indywidualnych wywiadów.