Rynek pozbywa się diesli

Ceny paliw rosną w dawno niespotykanym tempie. Podwyżki dotknęły szczególnie mocno kierowców aut napędzanych olejem napędowym, którego cena w ciągu roku wzrosła o prawie 20 proc., z poziomu 5 do niemal 6 zł za litr. Jak ta zmiana przełożyła się na rynek samochodów używanych, komentuje Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych grupy Allegro, w tym serwisu otoMoto.pl - lidera polskiego rynku ogłoszeń motoryzacyjnych.

"Typową reakcją rynku jest zwiększona podaż pojazdów, na które popyt może zacząć spadać. W lipcu 2011 samochody z silnikami Diesla stanowiły 49 proc. wszystkich ogłoszeń, pod koniec grudnia już 52 proc. Sprzedający obawiają się, że takie auta będzie w przyszłości trudniej sprzedać, stąd wzrost liczby tego rodzaju ofert" - mówi Świć.

Mniej osób szuka samochodów "na ropę"

Podczas, gdy samochody z silnikami wysokoprężnymi stanowią coraz większy udział wszystkich ogłoszeń na otoMoto.pl, coraz mniej osób szuka takich aut. Ten trend ilustrują statystyki z zeszłego roku, pokazujące, ile osób zaznaczyło opcję wyświetlania wyłącznie oferty tzw. diesli. Od stycznia do września wskaźniki wyszukiwania aut zasilanych olejem napędowym utrzymywały się na podobnym poziomie wynoszącym około 37 proc. Od września do grudnia 2011 widać wyraźny spadek zainteresowania tymi pojazdami: z 38 na 28 proc.

"W ostatnich latach wielu kierowców wybierało auta z silnikami Diesla, licząc na niskie koszty eksploatacji. Gdy pod koniec zeszłego roku cena oleju napędowego biła kolejne rekordy i to jeszcze przed wprowadzeniem wyższej akcyzy na to paliwo, zainteresowanie samochodami typu TDI, dCi i wieloma podobnymi było najniższe od ponad roku" - podsumowuje Marcin Świć.

"Diesel" trzyma cenę

Mimo że w ciągu ostatniego kwartału zainteresowanie "dieslami" spada, wartość tych aut utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu roku znacznie bardziej staniały samochody benzynowe. We wrześniu 2011 roku nastąpił gwałtowny spadek średniej ceny samochodów zasilanych LPG: w ciągu 30 dni pikowała ona z 25 do 10 tys. zł.

"Mimo tych danych, wciąż jest jeszcze za wcześnie, by kategorycznie stwierdzić, że "diesle" nie staniały. Olej napędowy nadal drożeje, więc ich średnia wartość może jeszcze spaść w ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy. Znaczny spadek średnich cen samochodów na gaz nie oznacza, że tanieją poszczególne modele. Ponieważ w ubiegłym roku benzyna także bardzo podrożała, zaczęto montować instalacje LPG do starszych samochodów, co przełożyło się na wysyp tańszych ofert" - komentuje Marcin Świć.

Diesel czy benzyna - co lepsze: