"Został on pomyślany jako multimedialny i interaktywny program szkolenia i samokształcenia kierowców" - wyjaśnia Maria Dąbrowska-Loranc, kierowniczka Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

"Szkolący poznają czynniki powstawania zmęczenia, jego wpływ na wydolność organizmu, wreszcie sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem" - dodaje.

We współpracy czterech ośrodków z Austrii, Hiszpanii, Niemiec i Polski powstał program w sposób prosty i poglądowy przypominający kierowcom pewne prawdy, jak choćby to, że w ciągu sekundy pojazd jadący z prędkością stu kilometrów na godzinę przejeżdża 27 metrów. Program uzmysławia skutki trybu pracy właściwego dla kierowców zawodowych czy pracowników zmianowych dla biologicznego zegara organizmu i przypomina, że doba nieustannej pracy ma dla niego skutek podobny do zawartości 0,8 promila alkoholu we krwi.

ERIC to także interaktywny zestaw zadań z zakresu techniki jazdy przypominający podstawy fizyki jazdy.

"Sam program jest prosty i nie miały z nim kłopotu nawet osoby pierwszy raz pracujące z komputerem. Szkolonych prosimy o uwagi i ocenę programu, które będą uwzględnione przy jego modyfikacjach" - powiedziała odpowiedzialna za wdrażanie programu Dagmara Jankowska z ITS.

Do tej pory w Polsce z ERIC-iem pracowały dwie grupy. Pierwsza to 37 kierowców zawodowych Poczty Polskiej skierowanych na kurs dyscyplinarnie za rozmaite przewinienia.

"Mimo, iż na zajęcia musieli poświęcić wolny czas w piątkowe popołudnie, większość po początkowym oporze wykazała spore zainteresowanie i zaangażowanie"- mówi Dagmara Kowalska.

Drugą grupę stanowili instruktorzy z WORD i szkół jazdy, którzy mają stosować program w codziennej edukacji kandydatów na kierowców.