Audi Q8 e-tron to topowy model wśród elektrycznych SUV-ów i crossoverów tej dystyngowanej marki. Występuje w aż czterech wariantach: jako SUV Audi Q8 e-tron, coupé Q8 Sportback e-tron, a także w sportowych wariantach SQ8 e-tron i SQ8 Sportback e-tron.

Już na pierwszy rzut oka widać, że to modele w pełni elektryczne. To zasługa nowej stylistyki przodu z charakterystyczną maską Singleframe i odwróconym grillem oraz tyłu, z bladem nad przeprojektowanym tylnym dyfuzorem. Elementy te konsekwentnie przenoszą elektryczny język stylistyczny Audi w przyszłość.

Ekskluzywnym akcentem w pakiecie S line jest grill Singleframe wykończony kolorystycznie w kolorze nadwozia. Jako prestiżowy, elektryczny SUV marki Audi, Q8 e-tron prezentuje też nową tożsamość korporacyjną marki. Jej znakiem rozpoznawczym jest teraz dwuwymiarowy wzór czterech pierścieni. Ale to nie wszystko! Q8 e-tron jest też pierwszym modelem, w którym na słupku B umieszczono nowe oznaczenie z napisem "Audi". Za chwilę — więcej ciekawostek!

Elektryczna inkarnacja Q8 to najwyżej pozycjonowany model w portfolio elektrycznych SUV-ów Audi, zapewniający charakterystyczny dla pojazdów klasy luksusowej komfort, wyjątkową przydatność na co dzień i sportowe wrażenia z jazdy. Możecie wybierać spośród dwóch wersji nadwoziowych: klasycznego SUV-a lub Sportbacka o linii coupé, dostępne są także dwie wersje sportowe — SQ8 e-tron i SQ8 Sportback e-tron.

Ciekawostką jest struktura elektrycznego napędu tych samochodów. Wersje Q8 e-tron i Q8 Sportback e-tron mają dwa silniki elektryczne. Jeden napędza przednią, drugi — tylną oś pojazdu. W przypadku SQ8 e-tron — tak w tradycyjnym SUV-ie, jak i w Sportbacku — mamy już trzy silniki. Jeden napędza przednie koła, a z tyłu znajdują się aż dwa silniki elektryczne.

Osiągi elektrycznego Audi, niezależnie od wariantu napędu, są ekscytujące. W Q8 50 e-tron moc maksymalna wynosi aż 250 kilowatów (340 koni mechanicznych) a moment obrotowy to potężne 664 niutonometry. W wersji Q8 55 e-tron mamy już 300 kilowatów (408 koni mechanicznych) przy niezmienionym momencie obrotowym. Audi SQ8 e-tron dysponuje mocą aż 370 kilowatów (503 koni mechanicznych) i momentem obrotowym 973 niutotometrów. To jest potencjał pociągowy małej lokomotywy manewrowej!

Takie parametry napędu przynoszą fascynujące osiągi samochodu. Audi Q8 50 e-tron przyspiesza do 100 km/h w 6 sekund. Wersja Q8 55 e-tron skraca ten czas do 5,6 sekundy, a SQ8 e-tron do zaledwie 4,5 sekundy. Jak na tak dużego, reprezentacyjnego, luksusowego SUV-a są to naprawdę imponujące wartości.

Sportowe, prestiżowe osiągi uzyskano z maksymalnym poszanowaniem dla środowiska. Układ napędowy jest tak zarządzany, aby ponad 90 procent codziennych procesów hamowania odbywało się przy użyciu silników elektrycznych, a nie tradycyjnych tarcz i klocków hamulcowych. W ten sposób energia kinetyczna rozpędzonego samochodu, która normalnie byłaby tracona na ciepło, zostaje odzyskana i przechowana w akumulatorze, do dalszego użycia.

Rodzina Q8 e-tron dysponuje również jednym z największych akumulatorów na rynku samochodów elektrycznych. W przypadku modelu Audi Q8 50 e-tron jest to 89 kilowatogodzin netto (95 brutto), a dla Q8 55 e-tron i SQ8 e-tron to aż, uwaga, 106 kilowatogodzin netto (114 brutto). Pojemność brutto oznacza faktyczną pojemność akumulatora, a netto to pojemność, uwzględniająca rezerwę techniczną, niezbędną do optymalnego zarządzania energią. Użytkownik ma do dyspozycji pojemność netto.

Dzięki wysokim kompetencjom technicznym, inżynierom Audi przy okazji uzupełniania gamy o nadwozie w stylu coupé, udało się wykrzesać jeszcze większy zasięg samochodu dzięki dodatkowej optymalizacji aerodynamicznej nadwozia i podwozia. I tak w przypadku większego akumulatora, Q8 e-tron z nadwoziem SUV przejedzie około 582 kilometry na jednym ładowaniu, a Sportback już więcej – blisko 600 km. W przypadku sportowego SQ8 e-tron będzie to odpowiednio 494 i 513 kilometrów, co, biorąc pod uwagę spektakularne osiągi samochodu, jest bardzo dobrym wynikiem. Zasięg z mniejszym akumulatorem to około 491 kilometrów w przypadku SUV-a i 505 kilometrów dla Sportbacka.

Audi Q8 e-tron Foto: Audi
Audi Q8 e-tron

Przy dostępie do ładowarki o dużej mocy, ładowanie mniejszego akumulatora od 10 do 80 proc. pojemności trwa 28 minut, a większego — 31 minut. Zastanawiacie się pewnie, skąd tak niewielka różnica? Okazuje się, że mniejszy akumulator można ładować mniejszą mocą — 150 kilowatów — podczas gdy ten większy przyjmie moc ładowania rzędu 170 kilowatów. Dla wygody można zamówić opcjonalne drugie gniazdo ładowania po prawej stronie pojazdu. W ciągu zaledwie 10 minut ładowania można uzyskać nawet 123 kilometry zasięgu.

Rodzina Q8 e-tron dysponuje luksusowym, przestronnym wnętrzem dla pięciu osób, dającym do dyspozycji rozbudowane funkcje, związane z komfortem jazdy. Opcjonalnie dostępne są między innymi fotele z funkcją wentylacji i masażu, zaawansowany system dbający o jakość powietrza w kabinie, czy pakiet oświetlenia konturowego i ambientowego. Cyfrowe diodowe reflektory matrycowe LED wzbogacono o trzy nowe funkcje: zaawansowane informacje o ruchu, światło kierunkowe na drogach poza obszarem zabudowanym oraz oświetlenie pasa ze wskazaniem kierunku jazdy.

Audi Q8 e-tron Foto: Audi
Audi Q8 e-tron

Stylistykę wnętrza utrzymano w eleganckiej, minimalistycznej formie, z dużym łukiem stylistycznym okalającym kokpit, wyświetlaczem dotykowym MMI o wysokiej rozdzielczości i znakomitej czytelności. Wyświetlacze dotykowe MMI mają przekątną 8,6 i 10,1 cala oraz haptyczny sygnał zwrotny. To bardzo przydatne i ergonomiczne rozwiązanie, dające kierowcy informację zwrotną o faktycznym wybraniu żądanej opcji za pomocą dotyku. Jeżeli prowadzący Audi woli skupić się maksymalnie na drodze i trzymać obie dłonie na kierownicy, może skorzystać ze sterowania głosowego — asystent głosowy Amazon Alexa rozumie język naturalny i pozwala "porozmawiać" z samochodem. Wirtualne cyfrowe zegary są standardowym wyposażeniem, a na życzenie pojazd może zostać wyposażony w wirtualne lusterka zewnętrzne z wyświetlaczami dotykowymi.

Audi Q8 e-tron Foto: Audi
Audi Q8 e-tron

Dla maksymalnego komfortu rodzina Audi Q8 e-tron ma standardowo montowane zawieszenie pneumatyczne z dynamiczną regulacją twardości amortyzatorów — od trybu komfortowego po sportowy. Prześwit podwozia, wynoszący 176 milimetrów, można zmieniać w zakresie aż 76 milimetrów, a na autostradzie, dla minimalizacji oporów powietrza i maksymalnej stabilności, Audi obniża się automatycznie.

I wszystko to z maksymalnym poszanowaniem środowiska — Audi Q8 e-tron to luksusowe auto, które świetnie trafia w upodobania klientów o wysokiej świadomości ekologicznej. Proces produkcji i dostawa aut do klientów w Europie i USA są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Ogniwa akumulatorowe produkowane są z wykorzystaniem energii odnawialnej, a we wnętrzu samochodu zastosowano (niektóre) materiały pochodzące z recyklingu.

Audi Q8 e-tron dostępne jest do zamawiania w konfiguratorze modeli.