• Nowa usługa ma ułatwić ładowanie samochodów elektrycznych wzorem rozwiązań stosowanych przez Teslę
  • Z wygodnego ładowania można korzystać już na wybranych stacjach od 2020 r. w ramach pilotażu
  • Usługa Plug & Charge dostępna będzie także na stacjach w Polsce, które zostaną oddane do użytku już niebawem

Pora na długo oczekiwane ułatwienia dla właścicieli samochodów elektrycznych. Na wszystkich stacjach Ionity wreszcie będzie można ładować samochody elektryczne tak jak w przypadku Tesli. Wystarczy podłączyć samochód do stacji a ładowanie rozpocznie się automatycznie. Koniec z kartami czy aplikacjami użytkownika. Koniec ze żmudnym rozliczaniem. A to wszystko w ramach nowej usługi Plug & Charge w sieci Ionity.

Identyfikacja pojazdu oraz uprawnień do ładowania odbywa się dzięki ustandaryzowanej komunikacji i jednolitym interfejsie uzgodnionym przez producentów aut i ładowarek oraz operatorów komunikacyjnych (wszystko w ramach standardu ISO 15118). Innymi słowy wystarczy połączenie auta z ładowarką, by odbyła się automatyczna weryfikacja uprawnień oraz rozliczenie ładowania. Dla kierowcy oznacza to nie tylko uproszczoną procedurę, ale także i płatność w ramach usługi zawartej z producentem pojazdu.

Niestety, póki co nowa usługa dostępna jest tylko dla wybranych. Korzystają z niej (pierwsze stacje w ramach pilotażu akceptowały usługę już w zeszłym roku w Niemczech) nabywcy takich aut jak Ford Mach-E, Mercedes EQS i Porsche Taycan. Zapewne pojawi się na niej również Audi, choć w oficjalnym komunikacie Ionity nie wspomniano o firmie z Ingolstadt.

Na wygodne ładowanie doczekamy się także w Polsce. Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku stacje wybudowane m.in. w pobliżu autostrad A1 i A2.