• Do 2025 r. Volvo zamierza stosować 25 proc. materiałów z recyklingu
  • Nowe elektryczne modele Volvo będą pozbawione skórzanej tapicerki
  • W ofercie jest już wełniana tapicerka - kosztuje 9950 zł dla modelu XC60

Zdaniem Volvo badania publikowane przez "Vogue Business" dowodzą, że coraz więcej klientów interesuje się aspektem ekologicznym produktów, które kupuje. W sektorze marek luksusowych jest to aż 2/3 nabywców. To m. in. dlatego firma dąży do tego, żeby do 2025 r. aż 25 proc. materiałów stosowanych w nowych samochodach pochodziło z recyklingu.

Na początek firma obwieszcza, że skandynawskie samochody będą pozbawione elementów skórzanych. Zamiast tego Volvo Cars zaoferuje swoim klientom alternatywy. Będą nimi wysokiej jakości ekologiczne materiały wykonane z surowców biologicznych i pochodzących z recyklingu.

Volvo tapicerka Foto: Volvo / Auto Świat
Volvo tapicerka

Volvo: nowy rodzaj tapicerki - Nordico

Świetnym przykładem jest Nordico, czyli nowy materiał stworzony przez Volvo. To z niego wykonywane będą wykończenia wnętrz. Nordico będzie powstawać z tekstyliów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Będą to np. butelki PET czy korki odzyskane z przemysłu winiarskiego. Zdaniem Szwedów będzie to nowy standard jakościowy. Nordico zadebiutuje w nowej generacji modeli i wtedy okaże się, jak materiał zostanie przyjęty przez klientów.

Volvo: wełna za 9 950 zł

Już teraz Skandynawowie proponują w swoich autach tapicerki tekstylne jak Slate czy Midnight Zinc. Specyfikując XC60 za 9950 zł można zrezygnować ze skór i wybrać wełnę. Producent podaje, że poszycia wykonane są w 30 proc. z wełny i w 70 proc. z poliestru. Świetnie się na nich siedzi, ale niestety w porównaniu ze skórą są dużo trudniejsze do wyczyszczenia.

Volvo nie jest jedyną firmą, która wykorzystuje materiały z recyklingu. Np. Fiat używa w swoich samochodach materiał Seaqual Yarn, który jest wykonany z recyklingowanych tworzyw zebranych z dna morza.