Auto na kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe to chleb powszedni dla każdego banku. Na dowolny cel, w oparciu o nasze dochody, relatywnie szybko i bez skomplikowanych formalności – tak przedstawiają się ogólne właściwości tego typu zobowiązań. Liczba ofert rynkowych jest doprawdy ogromna. Z pomocą takiego kredytu możemy bez żadnych problemów całościowo lub częściowo sfinansować zakup pojazdu. Bank nie będzie nas pytał o cel, a to, co będzie się liczyć, to nasza zdolność kredytowa oraz historia w BIK-u. Z dokumentów zwykle wystarczy dowód osobisty i oświadczenie lub zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Jeśli chcemy wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na zakup auta, trzeba zwrócić uwagę na trzy cechy:

  • koszty,
  • maksymalną kwotę kredytu,
  • maksymalny okres spłaty.

Pierwszy element obejmuje nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również prowizję od kwoty kredytu, opłatę przygotowawczą oraz ubezpieczenia (jeśli są obowiązkowe). Maksymalna kwota pożyczki gotówkowej może być różna w poszczególnych bankach, wahając się od kilkuset do nawet 200 tys. złotych. Wybór kredytu pod kątem owego kryterium zależy przede wszystkim od tego, ile pieniędzy chcemy pożyczyć na samochód. Nie obędzie się również bez rzutu okiem na maksymalny okres spłaty. Zasada jest prosta: im więcej pożyczamy, tym lepiej mieć więcej czasu na zwrot pożyczki, choć w granicach rozsądku - pamiętajmy: im dłuższy okres kredytowania, tym więcej zapłacimy odsetek.

Auto na kredyt samochodowy

Ważnym wyróżnikiem kredytów samochodowych jest ustalenie ich zabezpieczenia. Banki stosują różne formy ochrony, które obejmują m.in.:

  • depozyt karty pojazdu,
  • przewłaszczenie z warunkiem zawieszającym,
  • cesję praw z polisy autocasco.

Gdy mowa o kosztach, to kredyt samochodowy cechuje się podobną konstrukcją jak pożyczka gotówkowa. Tutaj również obowiązuje nas oprocentowanie nominalne czy prowizja. Obowiązkowe jest jednak wykupienie polisy AC, której bank przy kredycie gotówkowym nie wymaga.

Konfrontujemy korzyści

Skoro wiemy już z grubsza, jak działają oba typy kredytów, to możemy przejść do ich porównania. Nawet pobieżne spojrzenie pokazuje, że zarówno kredyt gotówkowy, jak i samochodowy mają swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Formalności: w tej kategorii na pierwsze miejsce pod względem korzyści (czyli prostoty w uzyskaniu pożyczki) wysuwa się kredyt gotówkowy. Umowę podpiszemy po złożeniu  minimalnie dwóch dokumentów (dowodu osobistego i oświadczenia - ewentualnie zaświadczenia - o zarobkach). W przypadku kredytu samochodowego sprawa się komplikuje. Oprócz wymienionych powyżej dokumentów będziemy zmuszeni przekazać bankowi dokumentację dotyczącą zakupu auta, kserokopię prawa jazdy, karty pojazdu oraz zaświadczenie, że pojazd nie znajduje się w rejestrze zastawów. Dodatkowe formalności wynikają z faktu, że kredyty samochodowy to kredyt zabezpieczony, o charakterze celowym.

Czas uruchomienia kredytu: w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej zawiła. Jeśli decydujemy się na kredyt samochodowy w banku niewspółpracującym ze sprzedawcą auta, to na środki finansowe na zakup poczekamy dłużej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Jeżeli jednak cała transakcja jest realizowana u dealera współpracującego z "bankiem samochodowym", to czas przekazania pieniędzy nie musi być wcale dłuższy.

Koszty: na tym polu o wiele lepiej wypadają kredyty samochodowe. Jest to szczególnie widoczne, jeśli kredyt zaciągamy w banku dedykowanym firmie, od której samochód chcemy właśnie nabyć. Różnice w kosztach między kredytem gotówkowym a samochodowym wynikają przede wszystkim z wyższego oprocentowania nominalnego kredytów niecelowych. Choć, ogólnie ujmując, kredyt samochodowy jest atrakcyjniejszy finansowo (ze względu na niskie marżę i często zerową prowizję), to trzeba pamiętać, że oznacza szereg opłat nie wymaganych w pożyczkach gotówkowych (patrz: autocasco).

Zabezpieczenia: największa różnica między oboma rodzajami kredytów to właśnie zabezpieczenie. W przypadku kredytu gotówkowego na samochód takiego zabezpieczenia po prostu nie ma. Od początku jesteśmy właścicielem kupionego samochodu. Inaczej sprawa wygląda przy kredycie samochodowym. W jego przypadku do końca spłaty zobowiązania właścicielem auta jest kredytodawca. W sensie formalnym zabezpieczenie przybiera zaś różne formy, np. zastaw rejestrowy na kupowanym pojeździe.

Cel: ostatnie kryterium, które warto wziąć pod uwagę, odnosi się do tego, na co przeznaczymy pożyczone pieniądze. W przypadku kredytu samochodowego jest tylko jedna możliwa odpowiedź: na samochód (lub inny pojazd mechaniczny). Kredyt gotówkowy daje nam większe możliwości, bo możemy sami zdecydować, jaką sumę z pożyczki wydamy na sfinansowanie zakupu auta, a jaką na inne rzeczy.

Zwycięzcą jest...

Jak widać, różnice między oboma typami kredytów są bardzo duże. Choć obydwa pozwalają nam kupić nowy bądź używany samochód, to różne będą koszty tej inwestycji, odmienny czas wypłaty pieniędzy i inne formalności. Nie sposób sporządzić prostego rachunku zysków i strat, określając, który kredyt będzie lepszy. To, jak ocenimy te dwa produkty, zależy w ostateczności od naszych celów i priorytetów. Jeśli chcemy mieć większą swobodę i niezależność kosztem wyższych wydatków, to wybierzemy kredyt gotówkowy, jeśli jednak naszym priorytetem jest niska cena, to summa summarum lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy.