Wybierz samochód

Jaguar F-Type

Jaguar F-Type to luksusowe, sportowe coupe produkowane przez brytyjską markę. Auto zaprezentowano w 2013 roku i od razu poruszyło światem motoryzacyjnym. Miał on być następcą modelu XK, ale szefowie chcieli by nawiązywał on bardziej do legendarnego E-Type z lat 60. i 70. - i tak też było.

Na początku przedstawiono wersję coupe, która swoim charakterystycznym „garbem” przypominała linię E-Type'a. Poza tym, sylwetka była bardzo zgrabna i zdradzała, iż auto w odpowiednich rękach nie będzie grzeczne. Niedługo później pojawił się także roadster ze składanym dachem. Obie odmiany były przewidziane dla 2 osób.

Początkowo dostępne były 3 wersje silnikowe – najsłabsza była 3-litrowa V6 z mechaniczną sprężarką rozwijająca 340 KM. Odmiana S z tym samym silnikiem, została wzbogacona m.in. o sportowy układ wydechowy, mechaniczny mechanizm różnicowy i dodatkowe 40 KM. Topowa odmiana miała pod maską 5-litrową widlastą „ósemkę” o mocy 495 KM. Standardowo napędzane były tylne koła, ale można także domówić napęd na 4 koła. Za przeniesienie momentu obrotowego odpowiadać mogła zarówna skrzynia manualna o 6 przełożeniach jak i 8-stopniowy automat Quickshift.

W 2016 roku zadebiutowała odmiana SVR, przy okazji której wprowadzono nowy podział jednostek napędowych i ich oznaczeń. Model z jednostką V8 rozwijał teraz 550 KM i został oznaczony literą R. Dodatkowo, napęd AWD można zamówić jedynie w wersji S lub R. Wspomniany wcześniej model SVR był napędzany 5-litrową V8 wzmocnioną do 575 KM. Wiele elementów zostało wykonanych z lżejszych i bardziej innowacyjnych materiałów – np. tytanowy układ wydechowy czy kute, aluminiowe felgi, a gdy zamówimy tylny spojler wykonany z włókna węglowego, nasz F-Type rozpędzi się do 322 km/h. Pierwszą „setkę” natomiast, ujrzymy na zegarach już po niecałych 4 sekundach. Zasmucić może fakt, iż tej wersji nie można zamówić z napędem na tylną oś, a oprócz tego dostępna jet tylko przekładnia automatyczna.

Ostatnim modelem który zadebiutował w 2016 roku jest F-Type British Design Edition. Po jego maską siedzi ten sam silnik co w odmianie S, jednak nadwozie otrzymało sportowy pakiet stylistyczny, 20-calowe koła oraz wzmocniony układ hamulcowy. Oprócz tego, do wyboru jest jedynie w 4 różnych kolorach, a we wnętrzu znajdziemy dużo szczegółów w postaci brytyjskiej flagi oraz litery „S”, przypominających nam o wyjątkowości tej wersji.

Głównymi konkurentami Jaguara F-Type są m.in. Nissan GT-R, Auto R8 oraz Porsche 911.

Jaguar F-Type - generacje

Jaguar F-Type - powiązane artykuły

NIK: rząd i policja tolerują wycinanie filtrów DPF z samochodów

Jaguar F-Type (Motor Show 2013)

W połowie 2013 roku w sprzedaży w Polsce pojawi się dwumiejscowy kabriolet - Jaguar F-Type, który miał swoją polską premierę podczas targów Motor Show 2013. Jaguar F-Type - nowy sportowy samochód marki - został zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów w Nowym Jorku w kwietniu 2012 roku. Model stanowi urzeczywistnienie koncepcyjnego samochodu C-X16, który miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku. Samochód prezentuje sportowe kształty z delikatnymi liniami nadwozia wzbogaconymi technologicznymi elementami, jak mechanicznie uruchamiany spojler i klamki do drzwi. Wnętrze czerpie inspirację z kokpitów samolotów myśliwskich, co jest widoczne w ergonomicznym pogrupowaniu przycisków według funkcji oraz w wyglądzie selektora SPORTSHIFT skrzyni biegów. Konstrukcja Jaguara F-Type stworzona jest z lekkiego aluminium. Dla inżynierów Jaguara priorytetowe było zaprojektowanie nadwozia, które zapewni niezwykłą sztywność przy manewrowaniu i skręcaniu samochodu dla maksymalizacji przyczepności oraz zwinności jazdy. W ofercie dostępne będą trzy modele - F-Type, F-Type S oraz F-Type V8S, napędzane nowym silnikiem Jaguara. Będzie to 3-litrowe benzynowe V6 z doładowaniem w dwóch wersjach 340 KM i 380 KM oraz 5-litrowym benzynowym silnikiem V8 z doładowaniem oferującym aż 495 KM i 625 Nm. Wszystkie silniki współpracują z ośmiobiegową skrzynią biegów QuickShift, która może być sterowana za pomocą centralnie zamontowanego pokrętła SPORTSHIFT, bądź manetek przy kierownicy. Topowy model...

NIK: rząd i policja tolerują wycinanie filtrów DPF z samochodów

Jaguar F-Type (Poznań Motor Show 2013)

W połowie 2013 roku w sprzedaży w Polsce pojawi się dwumiejscowy kabriolet - Jaguar F-Type. Zanim trafi pod strzechy zamożniejszych obywateli, swoją premierę świętować będzie na targach MOTOR SHOW, które odbędą się w dniach 4-7 kwietnia w Poznaniu. Jaguar F-Type - nowy sportowy samochód marki - został zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów w Nowym Jorku w kwietniu 2012 roku. Model stanowi urzeczywistnienie koncepcyjnego samochodu C-X16, który miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku. Jaguar F-Type prezentuje sportowe kształty z delikatnymi liniami nadwozia wzbogaconymi technologicznymi elementami, jak mechanicznie uruchamiany spojler i klamki do drzwi. Wnętrze czerpie inspirację z kokpitów samolotów myśliwskich, co jest widoczne w ergonomicznym pogrupowaniu przycisków według funkcji oraz w wyglądzie selektora SPORTSHIFT skrzyni biegów. Konstrukcja Jaguara F-Type stworzona jest z lekkiego aluminium. Dla inżynierów Jaguara priorytetowe było zaprojektowanie nadwozia, które zapewni niezwykłą sztywność przy manewrowaniu i skręcaniu samochodu dla maksymalizacji przyczepności oraz zwinności jazdy. W ofercie dostępne będą trzy modele - F-Type, F-Type S oraz F-Type V8S, napędzane nowym silnikiem Jaguara. Będzie to 3-litrowa benzynowa V6-tka z doładowaniem w dwóch wersjach 340 KM i 380 KM oraz 5-litrowym benzynowym silnikiem V8 z doładowaniem oferującym aż 495 KM i 625 Nm. Wszystkie silniki współpracują z ośmiobiegową skrzynią biegów QuickShift, która może być sterowana...

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!