Płatności (bez)gotówkowe

Rozwój sektora motoryzacyjnego w ostatnich latach spowodował, że kupowanie samochodu jeszcze nigdy nie było takie proste. Dziś nie jest nawet konieczne posiadanie gotówki na koncie, żeby wyjechać nowym samochodem prosto od dealera. Jak to jest możliwe? A no tak, że producentom często zależy na sprzedaży samochodu nawet bardziej niż Tobie na jego zakupie. Co z tego wynika? Z każdej strony atakują nas reklamy o leasingach z niskim oprocentowaniem, z ratami odłożonymi w czasie i innymi korzystnymi formami finansowania. Ale po kolei…

Przed zakupem swoich cztery kółek prosto z salonu samochodowego warto zastanowić się, która forma finansowania zakupu auta będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Kupujesz samochód na firmę czy jako osoba prywatna?
  • Jak długo chciałbyś nim jeździć?
  • Ile kilometrów rocznie będziesz nim przemierzać?
  • Co z nim zrobisz, gdy już go spłacisz?
  • Wolisz zapłacić od razu, czy rozłożyć płatność na raty?

Ułatwi Ci to z pewnością podjęcie decyzji o tym, który sposób wybrać i co na chwilę obecną najbardziej się Tobie opłaca. Pierwszym, najprostszym sposobem, jest zakup samochodu za gotówkę. Od 2023 roku przepisy pozwolą na dokonanie płatności gotówkowej między dealerem a konsumentem, jeśli nie przekroczy ona 20 tys. zł. Dla klientów biznesowych limit wyniesie jedynie 8 tys. zł. Oznacza to, że w praktyce żadne nowe auto nie może być kupione za żywą gotówkę. Jedyna dozwolona forma płatności to w tym przypadku przelew bankowy. Takie rozwiązanie pozwoli organom finansowym sprawować większą kontrolę nad transakcjami, choć bardziej uderzy zapewne w rynek aut używanych, gdzie nawet 8 na 10 kupujących płaci za samochód banknotami.

Kredyt na samochód

Pożyczka udzielana przez bank na zakup samochodu zazwyczaj opłaca się bardziej niż wzięcie „zwykłego” kredytu. Dlaczego rata kredytu samochodowego będzie niższa, skoro pożyczana kwota jest taka sama? Dzieje się tak, ponieważ banki udzielając nam pożyczki, otrzymują w zamian zabezpieczenie w postaci… Twojego samochodu. Taki rodzaj finansowania możesz wykorzystać także na zakup innych pojazdów, takich jak quady, motocykle, a nawet motorówki i maszyny budowlane. Ze względu na sposób spłaty takiego zobowiązania, możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów na samochód:

  • Standardowe – przez cały czas trwania umowy spłacasz comiesięczne raty.
  • Balonowe – większa część pożyczki rozłożona jest na raty z niższym oprocentowaniem, ale na koniec trzeba jednorazowo opłacić ostatnią, dużą ratę.
  • Jednoratalne lub kilkuratalne – bank udziela Ci pożyczki po wpłacie wkładu własnego. Umowa na pożyczkę jedno/kilkuratalną zobowiązuje Cię do zapłaty reszty pieniędzy w określonym czasie. Często są to raty 50%/50% lub 60%/40%. Spotkać można także inne kombinacje, na przykład spłatę w 3 lub 4 równych ratach. 

O kredyt na zakup samochodu możesz starać się w banku, lecz nie tylko. Popularnym rozwiązaniem są także możliwości otrzymania pożyczki bezpośrednio u dealera. Często takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić, gdyż raty kredytu wziętego w miejscu zakupu auta mogą być dużo niższe, niż te udzielone w placówce banku. Przed zakupem warto także sprawdzić dostępne promocje i kalkulatory kredytów. Sfinansowanie zakupu samochodu jest ciekawym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm.

Leasing

Każdy z nas o nim słyszał, lecz nie każdy wie, czym leasing różni się od kredytu. Zasadnicza różnica polega na tym, że jako leasingobiorca przez cały czas użytkowania przedmiotu nie jesteś jego właścicielem. Jest to nic innego, jak korzystanie z pojazdu, którego właścicielem jest bank lub inna instytucja, która sfinansowała jego zakup. Istnieją różne formy leasingu – zarówno dla osób fizycznych, jak i dla osób prawnych.

Umowy leasingowe nie są jednak korzystne dla każdego. Przed finansowaniem auta w ten sposób należy dokładnie sprawdzić warunki umowy. Leasingodawcy w większości przypadków wymagają wpłaty początkowej, zazwyczaj nie mniejszej niż 10% wartości pojazdu. Od tej kwoty oraz od wysokości oraz ilości rat zależy także kwota wykupu samochodu. Pojazd przejdzie na Twoją własność, jeśli po wygaśnięciu umowy wpłacisz określoną w umowie sumę.

Przed wybraniem tego typu finansowania warto oszacować ile kilometrów rocznie samochód będzie pokonywał. Wpływa to bowiem na wysokość raty miesięcznej leasingu. Za każde przekroczenie zakładanej liczby kilometrów możesz być dodatkowo obciążony po zakończeniu umowy. Warto także zapytać sprzedawcę o koszty ubezpieczenia, zasady serwisowania oraz kwestię wymiany opon, czy udziału własnego w ewentualnej szkodzie.

Przed wyborem samochodu warto sprawdzić obowiązujące promocje u dealerów. Obecnie ciekawą propozycją tego typu finansowania może pochwalić się Mazda, która uruchomiła specjalny program Skypremium Lease dla firm, gdzie nowe samochody otrzymasz w leasing także bez wpłaty własnej.

Wynajem długoterminowy

Jeśli nie chcesz kupować samochodu lub chcesz użytkować go przez krótszy okres, warto zastanowić się nad najmem długoterminowym. Jest to forma finansowania, która stanowi ciekawą alternatywę dla opisanych wyżej opcji. Jeszcze kilka lat temu ta forma użytkowania samochodu zarezerwowana była jedynie dla przedsiębiorstw z flotą aut. Obecnie korzystać z niej mogą także konsumenci oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Na czym dokładnie polega najem auta? Długość trwania umowy to zazwyczaj od 6 do 60 miesięcy, choć wiele firm przez dłuższy okres płaci comiesięczne raty, wymieniając samochody na nowsze co jakiś czas. Taka forma finansowania jest przede wszystkim wygodna. W zamian za stałą opłatę miesięczną otrzymujesz w pełni wyposażone i ubezpieczone auto. Nie musisz martwić się o serwis, wymianę opon, czy ich przechowywanie. To wszystko załatwia za Ciebie firma, która jest właścicielem samochodu. W ostatnich latach wynajem długoterminowy stał się bardzo popularny. Szacuje się, że nawet co piąte auto firmowe jest użyczane w ten sposób. Jeśli więc chcesz poruszać się nową Mazdą MX-30, a potem wymieć ją na jeszcze nowszy model bez obaw o dodatkowe koszty, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Jak sfinansować zakup samochodu?

Jak widzisz, istnieje wiele opcji finansowania zakupu samochodu. Przed wyborem odpowiedniej formy warto zastanowić się, która z dostępnych opcji najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Nawet leasing z zerowym oprocentowaniem może okazać się niekorzystny przez dodatkowe opłaty za nadmiarowe kilometry lub dodatkowe ubezpieczenia. Pamiętaj, żeby przed zakupem dokładnie przeczytać umowę.