Podstawowe wyposażenie warsztatu zazwyczaj obejmuje standardowe maszyny i urządzenia, takie jak wkrętarki, klucze i śrubokręty w wielu wariantach, a także bardziej specjalistyczne urządzenia, które zdecydowanie przyspieszają całą pracę związaną z obsługą pojazdów mechanicznych. Warto wśród nich wymienić również kompresory. Wybór prawidłowego kompresora do warsztatu nie jest tak prosty. Zadanie to da się jednak ułatwić, stosując się do naszych rad zawartych w poniższym poradniku. Warto się z nim zapoznać w całości.

Kompresor – liczy się funkcjonalność dostosowana do specyfiki pracy warsztatu

Podstawową funkcją kompresora jest sprężanie powietrza atmosferycznego dostarczanego z zewnątrz i wypychanie go na zewnątrz już pod zmienioną, sprężoną postacią pod dużym, zazwyczaj regulowanym, ciśnieniem. Praca ta może być realizowana na dwa podstawowe sposoby.

Sprężarki śrubowe są dedykowane do najcięższej i najbardziej wymagającej pracy, a ich parametry z reguły są odpowiednie do obleganych warsztatów, w których będą pracować w trybie ciągłym pod pełnym obciążeniem. Duża trwałość tych urządzeń w połączeniu z ich minimalnymi wymogami względem okresowej konserwacji sprawia, że znajdą zastosowanie w największych przedsiębiorstwach lakierniczych lub wulkanizacyjnych. Nie można także pominąć niskiego hałasu generowanego przez urządzenie, a wydzielane przez nie ciepło można z powodzeniem wykorzystać do ekonomicznego ogrzewania warsztatu. Z naszej strony polecamy produkty CompactAir, z wbudowanym osuszaczem i zestawem filtracyjnym.

Nieco inną zasadę działania mają tańsze kompresory tłokowe. Są małe, kompaktowe i zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu sprawdzą się doskonale w warsztatach małopowierzchniowych, w których brakuje wolnego miejsca. Nieco mniejsza moc jest także powodem, dla którego kompresory tłokowe instaluje się głównie w warsztatach, w których prace przy jego pomocy wykonuje się dość rzadko i okazjonalnie. Powietrze generowane przez ten wariant sprężarki może charakteryzować się niewielkim zanieczyszczeniem olejowym i dużym hałasem podczas pracy.

Parametry kompresora warsztatowego

Najważniejszym parametrem kompresora, stanowiącego jedno z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu, jest jego moc wyrażana w ilości wydmuchiwanego powietrza przy pełnym zapotrzebowaniu. Producenci tych urządzeń stosują ustandaryzowany zapis w postaci litrów na minutę i im parametr ten jest wyższy, tym sprężarka charakteryzuje się także większą wydajnością. Zapotrzebowanie na wydajność różni się w zależności od używanych urządzeń.

Każde narzędzie wchodzące w skład wyposażenia warsztatowego pobiera podczas swojej pracy precyzyjnie określoną ilość sprężonego powietrza. Należy zsumować wymagania wszystkich urządzeń, a wynik potraktować jako wskaźnik, który powie nam, jaka moc sprężarki będzie odpowiednia. Dla przykładu warsztat, w którym używa się jednocześnie klucza pneumatycznego zużywającego 200 l/min. oraz piaskarki pobierającej podczas pracy 300 l/min., odpowiednia będzie sprężarka zdolna do generowania 500 l/min. powietrza pod optymalnym ciśnieniem, co dotyczy kompresora w typie śrubowym. Na podanym przykładzie sprężarka tłokowa będzie musiała zapewnić już wydajność na poziomie 1000 l/min. Oczywiście założenia dotyczą sytuacji, w której kilka narzędzi jest używanych jednocześnie.

Liczą się także inne szczegóły

Należy bezwzględnie zadbać o wszelkie najmniejsze szczegóły, które wbrew pozorom mogą przesądzić o opłacalności całej instalacji. Wiele osób popełnia błąd i stawia na zbyt mały przekrój rur, które nie są w stanie dostarczyć powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Dobrze, aby rury ocynkowane miały 1" średnicy lub Ø50 w przypadku rurek polipropylenowych. Należy także dostosować ciśnienie do wymagań producenta danego narzędzia, gdyż zbyt wysokie może je unieruchomić i uszkodzić. Z reguły klucze pneumatyczne wymagają ciśnienia pracy w zakresie 6.2 - 6.5 bara, należy nie przekraczać tej wartości.

Nie bez znaczenia jest także zastosowanie odpowiednich punktów naolejania powietrza przed narzędziem pneumatycznym. W ten sposób wydłuża się żywotność niektórych urządzeń pneumatycznych. W przypadku braku osuszacza należy zainstalować także zespół uzdatniania powietrza.

Zawsze warto wybrać kompresor odpowiedni do rodzaju wykonywanych prac

Zachęcamy także do gruntownego zapoznania się z instrukcją i zwrócenia szczególnej uwagi na podstawowe czynności konserwacyjne, od których zależy wydajność danego urządzenia. Szczególnie istotne jest dokręcenie śrub po upływie pewnej (zależnej od producenta) ilości motogodzin kluczem dynamometrycznym, a także okresowy przegląd, a wraz z nim także wymiana filtrów i oleju.

Kompresor to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu, dlatego po jego zakupie warto zapoznać się jak o niego zadbać przy codziennym użytkowaniu. Bardzo ważna jest między innymi prawidłowa konserwacja. Urządzenia mechaniczne pracujące pod dużym obciążeniem powinno się regularnie serwisować i wykonywać ich okresowy przegląd, który zmniejszy ryzyko powstania awarii i przyczyni się do przedłużenia sprawności.

Wyposażenie warsztatu samochodowego powinno być bezawaryjne i wydajne, dlatego zachęcamy do jego zakupu wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, takich jak sieć sklepów Autos.