Skąd zabytkowe jednoślady w hucie żelaza? Sprawa jest dość skomplikowana i... wstydliwa zarazem.

Kolekcja zabytkowych motocykli jest własnością Muzeum Techniki w Warszawie. Muzeum na główną siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki, a oddział motoryzacyjny miało w dawnej fabryce Norblina w Warszawie.

Jednak miasto sprzedało teren po dawnej fabryce Norblina i muzeum z cennymi eksponatami musiało się wnosić. Znaleziono tymczasową siedzibę w podziemnych garażach przy ul. Filtrowej w Warszawie.

Jednak tam eksponatom groziło zniszczenie – piwnice były zalewane podczas dużych opadów deszczu. Zabytkowe samochody i jednoślady musiały być przeniesione w bezpieczne miejsce.

I tu zaczyna się wstydliwa część tej opowieści. Okazało się bowiem, że władze Warszawy nie znalazły pomieszczenia na oddział motoryzacyjny Muzeum Techniki.

Wystarczyłaby hala o powierzchni min. 2 tys. metrów kwadratowych. I odrobina dobrej woli władz Warszawy. Takie hale na pewno są, nie ma natomiast dobrej woli i chęci pomocy ze strony Ratusza.

W tej syytuacji dyrektor Muzeum Techniki przeniósł pojazdy w bezpieczne miejsce – do Chlewisk koło Szydłowca, 140 km od Warszawy.

Jest tam zabytkowa huta żelaza i kilka wolnych hal. I teraz żeby odwiedzić warszawskie muzeum motoryzacji (na emigracji) trzeba wybrać się aż pod Szydłowiec, do Chlewisk.

Warto tam zajrzeć i zobaczyć ciekawe eksponaty dokumentujące historię motoryzacji. Oprócz kolekcji zabytkowych motocykli można zobaczyć także kolekcję polskich samochodów – przedwojennych i powojennych.