Pod koniec XIX wieku w europejskiej motoryzacji dwie firmy zdobyły silną pozycję: w Mannheim firma Karla Benza i w Stuttgarcie Daimler-Motoren-Gesselschaft Gottlieba Daimlera. W styczniu 1886 r. Benz otrzymał patent na swój Motorwagen. Daimler wraz ze swoim wspólnikiem – Wilhelmem Maybachem pracowali nad silnikiem spalinowym i nad pojazdem w własnym napędem. W 1890 r. powstaje firma Daimler-Motoren-Gesellschaft produkująca automobile – pojazdy z własnym napędem.

Nazwa Mercedes pojawia się w 1901 r., kiedy to Emil Jellinek, diler samochodów z Nicei, zamawia partię samochodów Daimlera, ale stawia warunek, aby miały one mocne silniki i nazywały się tak, jak jego córka – Mercedes. Nazwa modeli z czasem przechodzi na nazwę firmy.

Sprawdź swoją wiedzę w naszych pozostałych quizach!

Obie firmy, współpracujące ze sobą w czasie I wojny światowej, połączyły się w 1926 r. tworząc firmę Daimler-Benz AG – była to największa niemiecka firma samochodowa.

Co ciekawe Karl Benz i Gottlieb Daimler – największe tuzy niemieckiej motoryzacji – nigdy się nie spotkali. Działali w Stuttgarcie i w Mannheim – obie miejscowości oddalone są od siebie o ok. 100 km. Daimler nie doczekał połączenia firm w 1926 r. – zmarł w marcu 1900 r.

Przedstawiamy quiz, który pozwoli ocenić, czy znacie historię Mercedesa i potraficie rozpoznać modele tej firmy. Zapraszamy do intelektualnej zabawy!