• Toyota Camry to prawdziwy bestseller. To obecnie jeden z najpopularniejszych sedanów na świecie
  • Pierwsza generacja modelu zadebiutowała w 1982 roku. Wcześniej przez trzy lata oferowano zaś model nazwany Celica Camry
  • Camry oferowana jest w ponad stu krajach świata. W Japonii znana jest także pod marką Daihatsu

Jedno trzeba Toyocie przyznać. Firma ma wyjątkowe szczęście w tworzeniu aut, które na trwałe zapisały się w historii motoryzacji. Legendami stały się takie modele jak Corolla, Land Cruiser, Supra czy Celica. Nie sposób zapomnieć też o Camry, czyli globalnym modelu japońskiej marki. Ta limuzyna stała się hitem Toyoty. I to hitem o długiej, kilkudziesięcioletniej historii. Jej korzenie sięgają początku lat 80. ubiegłego wieku.

Znamienne, że nawet sami przedstawiciele Toyoty wskazują rok 1982 jako początek pierwszej generacji modelu. Dociekliwi znajdą jednak nazwę Camry także w samochodach wytwarzanych wcześniej, czyli pod koniec lat 70. Wówczas to w japońskich salonach pojawił się sedan nazwany Celica Camry. Kto by wówczas przypuszczał, że auto stanie się tak popularne na całym świecie?

Limuzynę Toyoty szczególnie pokochali Amerykanie. Od wielu lat Camry utrzymuje się w ścisłej czołówce najchętniej kupowanych aut za oceanem. Tylko w zeszłym roku wybrało ją w USA więcej klientów niż w przypadku takich bestsellerów Toyoty, jak Prius czy Corolla. Nic przy tym nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Co więcej, tacy rywale jak Ford, rezygnują z klasycznych sedanów i liftbacków na rzecz modnych SUV-ów.

W Europie Camry nie wiodło się aż tak dobrze, jak w Ameryce. Doszło nawet do tego, że model zniknął z wielu krajów Europy na kilkanaście lat. Pozostał mniejszy model Avensis albo indywidualny import (choćby słynne mienie przesiedleńcze). Co ciekawe, Camry nie zniknęła na dobre z naszych dróg. Nowe modele można było spotkać dzięki… turystom ze wschodu. Zaledwie kilka lat po wycofaniu modelu z UE, Toyota otworzyła w Rosji fabrykę, w której rozpoczęto produkcję m.in. modelu Camry, który do dziś jest bardzo ceniony przez lokalnych kierowców.

A jak zmieniała się Camry na przestrzeni lat? Zerknijcie do galerii.