Wypadek z dziką zwierzyną może nie tylko poważnie uszkodzić pojazd, może wręcz spowodować obrażenia zagrażające zdrowiu oraz życiu. Mały, węgierski wynalazek, jakim jest SIREN7™ jest w stanie skutecznie odstraszyć dzikie zwierzęta i trzymać je z dala od jadącego pojazdu.

Producenci samochodów starają się opracowywać co raz nowsze dodatki i funkcje zwiększające wygodę i bezpieczeństwo, aby zaspokoić oczekiwania i potrzeby kierowców. Nowe modele pojazdów są wyposażone w szereg użytecznych, a nawet innowacyjnych rozwiązań, ale niektóre dodatki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i innym użytkownikom drogi. Należą do nich systemy zapobiegające przed zaśnięciem za kierownicą, systemy ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu, czujniki parkowania, systemy monitorowania martwego pola, adaptacyjny tempomat lub automatyczne wspomaganie nagłego hamowania.

Jednak żadne z tych elementów nie zawiera systemu, który zapobiega zderzeniom z udziałem dzikich zwierząt i jednocześnie ostrzega same zwierzęta.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się tysiące wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny, a na drogach giną tysiące zwierząt. Jadąc przez Polskę nie raz można zobaczyć przy drodze martwego jelenia, dzika czy lisa. Zderzenie może jednak okazać się śmiertelne nie tylko dla zwierząt. Często na przykład jeleń czy dzik wyskakują przed maskę samochodu dosłownie w ostatniej sekundzie, kiedy nie mamy szans zwolnić czy zahamować. Jeśli nieumiejętnie wykonamy manewr omijania bądź spanikujemy – skutki takiej kolizji mogą być tragiczne: samochód może wypaść z drogi lub wjechać czołowo na inny pojazd.

Najwięcej zwierząt przy drodze można spotkać jesienią i zimą – wychodzą poza swoje terytoria w poszukiwaniu pożywienia. Jak zapewnia rzecznik Lasów Państwowych, Anna Malinowska, takie migracje zwierząt są zupełnie naturalne, z roku na rok zwierzyny leśnej przybywa.

Według policyjnych statystyk, większość wypadków z udziałem dzikich zwierząt ma miejsce wcześnie rano, popołudniu i wieczorem – kiedy widoczność jeszcze nie jest dobra. Jadąc drogą przez las, bez zewnętrznego oświetlenia w postaci lamp przy drodze, widoczność dla kierowcy spada do 40 metrów. Przy prędkości 90km/h droga hamowania wynosi 62 metry. Dorosły jeleń uderzony z prędkością 60km/h wpadnie na nasz pojazd z masą uderzenia 5 ton.

Oznacza to poważne uszkodzenia samochodu, zakładając, że – szczęśliwie – ludziom nic się nie stało.

Zaczyna się teraz żmudny proces uzyskiwania odszkodowania, wymienianie się korespondencją nie tylko z ubezpieczycielem, ale i z zarządcą drogi, których może być kilku, z kołem łowieckim, a w najgorszym razie można nas czekać sprawa w sądzie. Szkody liczone są już w kilkunastu tysiącach złotych, do tego dochodzi nasz stracony czas i nerwy. Samochód po naprawie także straci na wartości, bo nie ma już statusu bezwypadkowego.

Dzięki systemowi ostrzegania dzikich zwierząt SIREN7™, minimalizujemy ryzyko związane z tymi nieprzyjemnymi a często tragicznymi zdarzeniami.

SIREN7™ tworzy dźwięk przenikający przez roślinność i ciemność nocy ostrzegając faunę o zbliżającym się pojeździe. Ale…to nie jest gwizdek? Jak to możliwe? Już tłumaczymy….

Polskim kierowcom od wielu lat znane są nieskuteczne, plastikowe gwizdki, które miały odstraszyć dzikie zwierzęta. Ale nie działały, prawda? Dodatkowo ich system mocowania był taki, że podczas jazdy odpadały. Rozumiemy, że możesz być zniesmaczony, sceptycznie nastawiony. Ale czytaj dalej. Jeden przekonany kierowca, przekona innych, a nam zależy na Twoim bezpieczeństwie!

Opracowane oraz produkowane wyłącznie na Węgrzech urządzenie, czyli system ostrzegający SIREN7™ zapobiega kolizji z dziką zwierzyną, gdy jest przymocowany z przodu samochodu. Podczas jazdy z prędkością 90 km/h system emituje dźwięk o częstotliwości słyszalnej przez zwierzęta do 300 metrów i głośności 120dB.

System SIREN7™ działa w każdych warunkach atmosferycznych dzięki materiałowi, z którego jest zbudowany. Ten materiał to Nano-carbon 7, niezwykle wytrzymały i lekki. Waga urządzenia to zaledwie 50 gramów. W fazie projektu, grupa inżynierów brała pod uwagę wiele czynników: podstawy aerodynamiki oraz zasadę złotego podziału. Niezwykle istotnym elementem była też konstrukcja i łatwość instalacji.

SIREN7™ Dane techniczne

Poprawnie zainstalowane w pojeździe urządzenie SIREN7™ w żaden sposób nie zakłóca ciszy i spokoju podróżujących w pojeździe osób oraz zwierząt domowych. Również nie zakłóca spokoju zwierząt domowych znajdujących się przy drodze. Głośność 120dB przez specjalną – opatentowaną konstrukcję sprawia, że nie jest ona uciążliwa dla ludzi i domowych zwierząt, działa natomiast na zwierzęta dzikie.

Myślicie: ściema! Wcale nie. Przecież zwierzęta żyjące w lesie mają o wiele lepszy słuch. Weźmy na przykład wilka i psa. Pochodzą od tego samego przodka, prawda? Ale w trakcie ewolucji i udomowienia, pies znacznie stracił wrażliwość słuchu w porównaniu do wilka. Dlatego zwierzęta leśne będą na ten dźwięk reagować, uznając je za coś nowego, więc instynktownie postanowią uciec od źródła dźwięku, a więc od pojazdu z systemem SIREN7™.

Dzięki taśmie samoprzylepnej firmy 3M VHB oraz dołączonej do zestawu specjalnej chusteczki nawilżanej 3M VHB służącej do czyszczenia powierzchni, na której urządzenie SIREN7™ będzie zamontowane, mamy gwarancję, że prawidłowo zamontowany system będzie nam służył przez wiele lat! Taśma samoprzylepna również spełnia funkcję absorbcji wszystkich wibracji podczas jazdy co jest bardzo istotne przy tworzeniu akustyki. Gwarantujemy, że poprawnie zamontowane urządzenie nie odpadnie z pojazdu bez względu na prędkość pojazdu, czynniki atmosferyczne a także kierując na nie strumień wody z myjki ciśnieniowej lub nacisk szczotek myjących na myjni automatycznej.

SIREN7™ Instrukcja montażu

SIREN7™ nie wymaga żadnego źródła energii. Jest zasilany przez wiatr. Dzięki temu urządzenie jest w 100% ekologiczne i przyjazne środowisku.

A jak skuteczny jest system? Z SIREN7™ nie było ani jednego wypadku z dziką zwierzyną.

Wydajność i działanie urządzenia zostało potwierdzone przez KTI Instytut Badań Komunikacyjnych Dział Akustyki Komunikacyjnej w Budapeszcie oraz Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komisji Europejskiej (European Road Safety Charter European Commission Road Safety)

SIREN7™ Raport z badań urządzenia

Człowiek wchodzi na tereny należące do zwierząt, zwierzęta co raz częściej zaglądają nawet do centrum miasta. Jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo i swojej rodziny, a jednoczenie kochasz zwierzęta i zależy ci na ich bezpieczeństwie, to najlepszym rozwiązaniem jest właśnie SIREN7™

Więcej informacji: www.siren7.pl

Zapraszamy do naszego oficjalnego sklepu: Kup teraz SIREN7™