Ecodriving to termin określająca zasady eko-jazdy samochodem. Pojęcie to przywędrowało do nas z Europy Zachodniej i Skandynawii, gdzie od lat kierowcy starają się jeździć zgodnie z zasadami ecodrivingu. Do najważniejszych czynników decydujących o ilości zużytego przez pojazd paliwa należą m.in. pojemność silnika, jego moc oraz styl jazdy kierowcy. Właśnie ecodriving pomaga ograniczyć spalanie.

ecodriving-oszczedz-na-paliwie Foto: Reklama
ecodriving-oszczedz-na-paliwie

Według danych Eurostatu, w 15 krajach Unii Europejskiej ponad połowa samochodów zasilana jest benzyną. Najwięcej „benzyniaków” jeździ na Cyprze (86%), Finlandii (75%) oraz Węgrzech (70%). W Polsce samochody na benzynę stanowią ponad połowę wszystkich aut jeżdżących po naszych drogach. Wśród krajów, gdzie przeważają samochody zasilane olejem napędowym, dominuje Francja (69%), Litwa (65%) oraz Luksemburg (64%). Za to Polska jest liderem w alternatywnych metodach napędzania aut - w naszym kraju aż 16% pojazdów ma zamontowaną instalację gazową. Dużo pojazdów na gaz jeździ także na Litwie (10%), Łotwie i we Włoszech (8%). Duże zainteresowanie LPG jest spowodowane przede wszystkim chęcią ograniczenia wydatków na paliwo. Warto wiedzieć, że to niejedyne rozwiązanie dla oszczędnych kierowców. Coraz częściej mówi się bowiem o ecodrivingu.

- W Polsce zainteresowanie ecodrivingiem widać dopiero od kilku lat, natomiast w innych krajach europejskich taki styl jazdy jest stosowany już od dawna – zauważa ekspert z serwisu taktofinanse.pl. – Zużycie paliwa w samochodzie zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest pojemność silnika i jego moc. Jeżdżąc ekonomicznie i stosując się do zasad ecodrivingu, można sporo zaoszczędzić i zmniejszyć spalanie nawet o 20%. Aby jednak eko-jazda dawała rezultaty, najlepiej zmienić samochód na co najwyżej kilkuletni model z segmentu B. To punkt wyjścia. Taki wydatek można sfinansować bez problemu na przykład pożyczką ratalną – dodaje przedstawiciel TAKTO Finanse.

 Stan techniczny samochodu a ecodriving

Zanim zaczniemy stosować zasady ecodrivingu, należy zrobić przegląd naszego pojazdu. Na wysokie spalanie auta wpływa nie tylko pojemność silnika i jego moc, ale również zapchane filtry powietrza i paliwa. Warto je systematycznie wymieniać, ponieważ zabrudzone mogą doprowadzić do zwiększonego zużycia benzyny lub oleju napędowego. Natomiast wyeksploatowane amortyzatory, ukręcone półosie czy pęknięte sprężyny zwiększają opór toczenia samochodu. Na zużycie paliwa duży wpływ ma także ciśnienie w ogumieniu - nieodpowiednio napompowane koło może zwiększyć spalanie nawet o 10%.

Kolejną ważną kwestią jest aerodynamika pojazdu. Jeśli mamy bagażnik na dachu samochodu lub uchwyt rowerowy, warto go zdemontować, jeśli z niego nie korzystamy. Podobnie jest z ładunkiem przewożonym w bagażniku - najlepiej ograniczyć ilość rzeczy i zabierać tylko to, co konieczne.

Na zużycie paliwa w samochodzie mają wpływ także wszelkie nienaprawione usterki. Na przykład kontrolka „check engine” może informować o uszkodzeniu przepływomierza lub sondy lambda. Nie sprawia to, że silnik auta przestaje pracować, jednak może powodować zwiększone zużycie paliwa.

Sprawne auto jest zatem podstawą, jeśli chodzi o redukcję spalania, jednak to nie wszystko. Ecodriving rządzi się bowiem swoimi zasadami.

 Zasady ecodrivingu

Ecodriving to przede wszystkim odpowiednie użytkowanie samochodu. Pierwsza jego zasada to umiejętne ruszanie autem i efektywne zmienianie biegów. Ważne, aby ruszać w drogę bezpośrednio po przekręceniu kluczyka w aucie. Nierozgrzany silnik, pracujący na postoju na wolnych obrotach, szybciej się zużywa. Niewskazane jest także tzw. gazowanie na zimnym silniku. Nie powinno się tego robić zarówno na postoju, jak i w początkowej fazie jazdy.

Kolejna reguła ecodrivingu to właściwa zmiana biegów. Nie powinno się tego robić na zbyt niskich lub wysokich obrotach. Powoduje to nie tylko większe spalanie paliwa, ale również prowadzi do szybszego zużycia silnika. Właściwa zmiana biegów jest zalecana przy 2500-3000 obrotów.

Kierowca stosujący zasady eco-jazdy musi również umiejętnie zatrzymywać pojazd. Najlepszym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest hamowanie silnikiem, czyli umiejętna redukcja biegów w czasie wytracania prędkości.

Ecodriving to ekonomiczna jazda samochodem, która ma duży wpływ nie tylko na wydatki związane z paliwem, ale również na zużycie różnych części samochodu. Warto stosować się do zasad eco, ponieważ dzięki nim nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także zwiększamy bezpieczeństwo na drogach. Wbrew pozorom ecodriving nie jest trudny do opanowania, to tak naprawdę kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków za kierownicą.

Materiał Partnera