Po odświeżeniu klasy A i CLA w wersji sedan oraz Shooting Brake, przyszła pora na kompaktowego SUV-a, Mercedesa GLA. Cała gama modelu wprowadzonego do sprzedaży w 2013 r. została odświeżona. Pojawiły się nowe wzory felg i zmienione zderzaki, doszedł też kolor nadwozia Canyon Beige, a reflektory biksenonowe zastąpiono światłami w technologii full LED. W środku mamy nowe pokrycia siedzeń i elementy tapicerki, ośmiocalowy wyświetlacz może teraz pokazywać obraz 360 stopni dzięki czterem kamerom umieszczonym na zewnątrz samochodu.

Nas najbardziej zainteresował najmocniejszy wariant, GLA 45, który otrzymał zastrzyk mocy i ma teraz 381 KM z dwulitrowego turbodoładowanego silnika benzynowego. W Mercedesie szczycą się, że nikt nie produkuje seryjnie mocniejszego czterocylindrowego silnika. Z litra pojemności wychodzi bowiem 190 KM. Moment obrotowy wynosi 475 Nm i dostępny jest w zakresie 2250-5000 obr./min.

Samochód przyspiesza teraz od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,4 s, a jego prędkość ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h. Poprawione osiągi to efekt nie tylko podniesienia mocy, ale też zmian w aerodynamice. Poprawiony zderzak i lotka na pokrywie bagażnika stawiają mniejszy opór powietrzu przyczyniając się do poprawy stabilności przy dużych prędkościach.

Napęd w GLA 45 przekazywany jest standardowo na wszystkie koła przez 7-stopniową, dwusprzęgłową zautomatyzowaną skrzynię. W normalnym ustawieniu na przód trafia 100 proc. momentu obrotowego, ale – w razie potrzeby – proporcje mogą się zmienić do 50:50. Nowością jest opcjonalna mechaniczna szpera na przedniej osi dostępna w połączeniu z pakietem AMG DYNAMIC PLUS, który zawiera także adaptacyjne zawieszenie, sportową kierownicę i dodatkowy program RACE.

Dla podkreślenia sukcesu małych wersji AMG, Mercedes wprowadza do klasy A, CLA, CLA SB i GLA pakiet Yellow Night Edition składający się z wielu żółtych dodatków kontrastujących z czarnym nadwoziem i wykończeniem wnętrza. Podstawowa cena za GLA 45 to 252 600 zł, bazowa wersja zmodyfikowanego GLA 180 startuje od 124 300 zł.