Oddajesz auto i... czekasz

Jeśli groźba trzech lat pozbawienia wolności Cię nie przeraża i mimo wszystko chcesz błyskawicznie "naprawić" swój samochód, możesz zadzwonić pod numer, jakich wiele w ogłoszeniach. Po pierwszym kontakcie, umawiasz się na termin, oddajesz auto i czekasz. Od kilku godzin, do nawet tygodnia.

Następnie dostajesz pojazd  z powrotem, ale nie bądź zaskoczony, że jest uszkodzony. Nawet mocniej niż oddawałeś "mechanikowi"... Teraz, żeby "bezpłatnie" naprawić swoje auto, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczalni.

W Polsce kwitnie naprawa samochódów "na polisę". Jak działa to oszustwo? Onetowi udało się porozmawiać z osobą, które z tworzenia wypadków, zrobiła intratny interes.

Krakowski kaskader

Dzwonię pod przekazany  mi numer telefonu. Chcę umówić się na "naprawę" prywatnego auta - drobne pęknięcie na  przednim zderzaku, nic specjalnego.  Jednak koszt wymiany zaczyna się od 400 złotych, a osoba z ogłoszenia twierdzi, że zrobi za 100 złotych.  Udaje się, mamy spotkać się za dwa dni w Krakowie.

Przychodzę na umówione spotkanie do jednego z bistro-barów.  Wewnątrz obskurnej knajpy pusto, na zewnątrz zapełniony tylko jeden z czterech stolików.

Piętnaście minut po czasie przyjeżdża ok. 40-letni mężczyzna, wysiada z samochodu i dziarskim krokiem idzie w moją stronę. Jego Corsa ma identycznie rozwalony przedni zderzak jak mój Opel.

Później dowiedziałem się, że samochód miał bliskie spotkania ze słupkiem przy nieudolnej próbie parkowania. Pijany właściciel nie trafił w wjazd do garażu. Mój rozmówca przyjął pojazd "na zlecenia".

- Zadzwonił i powiedział, że skorzysta z moich usług. Wiedział od kolegi, że potrafię naprawić auto prawie za darmo – mówi Marcin pokazując na zderzak. Zaczynając rozmowę śmiał się twierdzą, że prowadzi bezpłatny warsztat.

- Ale nie tak za darmo. W zależności od "akcji", biorę od 100 do 1000 złotych. Czasami ktoś potrzebuje wypolerować ryskę, a inny skasować auto. Opowiada podciągając co jakiś czas rękawy.

Na swój "genialny pomysł" wpadł, kiedy jego żona wjechała do rowu melioracyjnego, a samochód nie miał AC. Postanowił, że naprawi go z cudzej polisy.

- Musiałem zaplanować, gdzie i jak jechać. Uszkodzone miałem prawe nadkole i  trzeba było zaprojektować całą akcję, żeby nie było wpadki. Akurat to było bardzo łatwe. Na Kazimierzu jakiś czas temu zmienili organizację ruchu i na głównej drodze, postawili znak "stop". Nie każdy o tym wiedział. Więc to wykorzystałem… z pięć razy komuś najeżdżałem na skrzyżowanie, ale szybko hamowali. Za szóstym, jakiś student nie zauważył zmiany i wpie….ł się dokładnie w mój bok. Zniszczył przy okazji drzwi, ale wszystko naprawiłem z jego polisy.  To dało mi do myślenia, bo nie każdy ma AC lub chce tracić zniżki – mówi dalej, jakby jego praca była tak samo zwyczajna i legalna, jak sprzedawca porannej prasy.

- Dałem ogłoszenie do sieci, że naprawię auto. Szybko i tanio. Zgłosił się pierwszy klient, powiedziałem w czym rzecz, podpisaliśmy umowę użyczenia samochodu. Po trzech dniach wjechała we mnie kobieta. Dokładnie w zderzak, który wcześniej był już zarysowany. Pech – śmiejąc się mi w twarz, komentuje dalej.

- Za "naprawę" pierwszego samochodu wziąłem 200 złotych, więc postanowiłem rozkręcić interes. Czasami mam nawet 2-3 samochody dziennie, które trzeba naprawiać. - Do swojego "biznesu" zaprosił także syna, który dopiero zrobił prawo jazdy.

- Robię to w ten sposób, by wina była bezsprzeczna. Nie chce wzywać policji, bo mógłby być problem po kolejnym zgłoszeniu. Dlatego zawsze dogadujemy się na miejscu. Podpisujemy papiery i w drogę. Właściciel auta zgłasza szkodę do likwidacji, zawsze w swoim imieniu. Ja nigdy nie podpisuje się na opisie sporządzonym na zdarzeniu. To mogłoby naprowadzić tych od likwidacji szkód na mnie – ciągnie dalej.

W czasie rozmowy dowiedziałem się, że każde zdarzenie drogowe skrupulatnie musi zaplanować. Każda szkoda jest inna, więc od niej zależy czy kolejny wypadek będzie na rondzie, światłach czy osiedlowej drodze.  Najważniejsze, to ustawienie samochodu w sposób, który jednoznacznie wskaże sprawcę.

- Dziesięć lat temu skończyłem kurs dla kaskaderów filmowych. Trochę pograłem w serialach, ale to nie było dobre zajęcie. Młodzi mnie szybko wykończyli, ale jeździć nadal potrafiłem. To co nauczyli mnie w szkole, wykorzystuję. Jeszcze z policją często gadam, ale tak prywatnie. Rozmawiamy o szkodach, przyczynach. Niby tak prywatnie, jak z kumplem. Ale to mnie uczy zachowania na drodze, żeby mi się nic nie stało, a klient miał samochód z dobrze potwierdzoną szkodą. Jakoś trzeba żyć – zmierza ku końcowi.

Po kilkudziesięciominutowej rozmowie zaproponował, że z przyjemnością i za darmo naprawi zderzak w moim samochodzie. Podziękowałem…