Wybierz samochód

Nissan GT-R

Ikona samochodu

Nissan GT-R to jeden z najpopularniejszych samochodów sportowych, a przez swoje osiągi, zaliczany jest do supersamochodów. Auto zadebiutowało w 2008 roku jako następca legendarnego Skyline'a R34 (znanego m.in. z serii „Szybcy i Wściekli”), choć jego prototyp powstał już kilka lat wcześniej. W 2009 roku auto zdobyło tytuł World Performance Car of the Year, oraz wiele innych prestiżowych nagród. GT-R występuje jako 2-drzwiowe coupe, i może pomieścić 4 osoby. Jednak nie to jest najważniejsze. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie samochodów na świecie. Auto było dopracowywane na słynnym torze wyścigowym Nürburgring.

Początkowo do auta montowano podwójnie doładowaną V6-kę o pojemności 3,8 litra, rozwijającą 480 KM. Przyspieszenie do 100 km/h trwało 3,6 sekundy, a auto rozpędzało się do 316 km/h. Gdy w 2011 roku przeprowadzono pierwszą modernizację GT-R'a, moc jednostki wzrosła do 550 KM, co zaowocowało przyspieszeniem lepszym o 0,6 sekundy. Wtedy też nieznacznie odświeżono wygląd auta.

W 2013 roku przeprowadzono kolejny lifting, który przyniósł już nieco bardziej zmieniony pas przedni oraz nową, długo wyczekiwaną wersję – NISMO. Japońscy inżynierowie wyciągnęli z tego samego silnika 600 KM, ale tunerzy z całego świata byli w stanie wycisnąć z silnika grubo ponad 1000 KM! Aby zapewnić autu jak najlepsze prowadzenie (a jest ono fenomenalne), moc jest przekazywana na 4 koła za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej z możliwością sekwencyjnej zmiany biegów. Użytkownicy bardzo chwalą sobie tę przekładnię ze względu na bardzo krótki czas reakcji i przełączania biegów.

Trzeci lifting, GT-R przeszedł w 2016 roku, i oprócz zmian zewnętrznych, modernizacji uległ także środek. Poza tym, „zwykła” wersja, została wzmocniona do 570 KM, i osiąga „setkę” w niespełna 3 sekundy. Jet to imponujący wynik, jak na samochód, który waży ok 1,7 tony.

Głównymi konkurentami Nissana GT-R są m.in. Ferari 488 GTB, Audi R8 oraz Porsche 911 Turbo S.

Nissan GT-R - generacje

Nissan GT-R - powiązane artykuły

Pokaż więcej