Ogłoszenie o licytacji luksusowych aut skonfiskowanych przez częstochowską skarbówkę, o której niedawno informowaliśmy, rozpaliło wyobraźnię fanów motoryzacji. Do sprzedaży trafiły takie auta jak: Ferrari F430, Nissan GTR, Maserati Quattroporte, Aston Martin V8 Vantage i DB9. Trudno się zatem dziwić, że licytacja zgromadziła spore grono chętnych – na miejscu pojawiło się ponad 100 osób. Mimo tak dużego zainteresowania i ceny wywoławczej na poziomie 3/4 wartości rynkowej licytowanych pojazdów, sprzedano tylko 16 z 23 wystawionych aut.

>> Można już zamawiać odświeżonego crossovera

Co ciekawe na placu zostały te najrzadsze i najbardziej egzotyczne modele, jak Ferrari, Aston Martin czy Nissan GTR. Dlaczego nie znaleźli się chętni na ich zakup? Dość dosadnie wyjaśnił to na łamach dziennika.pl pan Grzegorz, jeden z uczestników licytacji zorganizowanej przez śląską Izbę Administracji Skarbowej.

– Auta, które nie zostały zlicytowane na pierwszej licytacji są totalnymi złomami! Na poprzedniej licytacji pojawiło się ponad 100 osób, ale każdy odjechał rozczarowany – relacjonował pan Grzegorz w rozmowie z Tomaszem Sewastianowiczem z dziennik.pl.

– Ferrari, o którym mowa (cena wywoławcza to 168 975 zł – przyp. red.), jest warte tyle, ile masa złomu składająca się na to auto – ocenił. – Samochód stoi od ponad 2 lat, z otwartymi szybami, w środku tapicerka jest zagrzybiała i spleśniała, była wielokrotnie zalana. Na uszczelkach wyrósł mech, a w drzwiach osy zrobiły gniazdo. Na aucie pozostał jeden emblemat Ferrari, reszta zniknęła. Brak silnika, skrzyni biegów, układu przeniesienia napędu. Uszkodzone zawieszenie i układ kierowniczy. Auto nie nadaje się do niczego. Nawet plastikowe części są uszkodzone, niekompletne, połamane czy zagrzybiałe. Aż łza w oku staje na widok takiego traktowania takich samochodów – opisał uczestnik licytacji.

Z relacji wynika, że w niewiele lepszym stanie są także pozostałe niesprzedane samochody. W Nissanie GTR (91 950 zł) brakuje skrzyni biegów (drogi i bardzo poszukiwany na rynku wtórnym element), układu wydechowego i nieopłacona jest akcyza, co uniemożliwia jego sprawne zarejestrowanie. W niewiele lepszym stanie są też Astony Martiny i Maserati.

>> Kultowy model tej marki w praktycznym wydaniu

Mimo tego urząd skarbowy przygotował drugą licytację, w której auta zostaną wystawione za połowę szacowanej wartości – odbędzie się jeszcze w sierpniu.

Lista samochodów wystawionych na drugą licytację

Samochód Rok produkcji Wartość szacunkowa
Aston Martin DB9 2008 148 900 zł
Aston Martin V8 Vantage 2007 191 600 zł
Ferrari F430 2005 225 300 zł
Jaguar XF 2012 50 400 zł
Land Rover Discovery IV 2011 36 300 zł
Maserati Quattroporte 2008 49 700 zł

.