Wybierz samochód

Maserati

Maserati

Maserati – włoska firma produkująca samochody sportowy i wyścigowe. Początki marki sięgają 1914 roku, kiedy to jeden z sześciu braci rodziny Maserati – Alfieri, założył własny warsztat w Bolonii o nazwie Officine Alfieri Maserati. Wkrótce reszta braci dołączyła do niego, oprócz jednego – Mario, który został artystą i to jemu przypisuje się zaprojektowanie loga marki. Inspiracje czerpał z fontanny Neptuna znajdującej się w rodzinnym mieście.

Początkowo bracia budowali samochody wyścigowe dla Diatto, jednak po 12 latach postanowili stworzyć własną markę i jeszcze w tym samym roku Alfieri poprowadził do pierwszego zwycięstwa w wyścigu Targa Florio swoje Maserati Tipo 26. W swoich autach montowali silniki zarówno cztero-, sześcio-, ośmio- jak i szesnastocylindrowe! W 1937 roku markę kupiła firma Orsi, a 31 lat później Citroën.

W 1958 roku powstał pierwszy drogowy model Maserati – 3500 GT, a pierwszy czterodrzwiowy model – Quattroporte w 1963 roku. Po kryzysie paliwowym, włoską markę w 1975 roku kupiło De Tomaso, a w 1993 roku właścicielem Maserati stał się Fiat, który po 4 latach odsprzedał 50% akcji firmy, długoletniemu rywalowi sportowych samochodów – Ferrari.

Najpopularniejszymi modelami marki są m.in. Quattroporte, który doczekał się sześciu generacji, oraz GranTurismo.

Maserati - modele

Maserati - powiązane artykuły

Pokaż więcej