Od wielu miesięcy wiadomo, że Skoda Rapid w obecnym kształcie kończy swój żywot. Jak się okazało, wersja liftback na niektórych rynkach konkurowała z większą Octavią, co nie było uzasadnione ze względów ekonomicznych. Z tego względu producent rezygnuje z kontynuowania produkcji wersji liftback oraz zmienia strategię tego modelu. Następca Rapida będzie hatchbackiem, który jednak ma być bardziej luksusowym autem niż dotychczasowa wersja Rapid Spaceback. Premierę zaplanowano na połowę 2019 roku. Nawet w dobie masowych premier nowych crossoverów i SUV-ów Skoda dostrzega szansę na sukces dla zwykłego hatchbacka na wielu europejskich rynkach.

Nowy model powstanie na platformie koncernowej MQB A0, co da konstruktorom znacznie większe możliwości wykorzystania najnowszych rozwiązań. W ofercie znajdą się najnowsze silniki – od trzycylindrowego 1.0 TSI do czterocylindrowego 1.5 TSI. Dostępne będą też turbodiesle, których już w aktualnej ofercie obecnego Rapida nie było. Design nadwozia wykorzysta wiele elementów znanych już z konceptu Vision X. Wnętrze zaoferuje użytkownikom najnowszej generacji system multimedialny oraz wirtualne zegary.

Już od dawna mówiono też o zmianie nazwy model. Jak się okazuje, producent skłania się do tego, by powrócić do nazw dobrze znanych przed laty, także w naszym kraju. Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, kolejnej generacji Skoda Rapid ma się nazywać Favorit. Oczywiście musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy, gdy bliżej będzie do premiery nowego modelu, na oficjalne potwierdzenie tego faktu.