Jest to kolejny już rok spadku tego typu przestępczości. Już od kilku lat liczba kradzionych samochodów w naszym kraju spada. Jeszcze w 1999 roku w Polsce skradziono 71 543 samochody, a w ubiegłym roku ta liczba spadła czterokrotnie i wyniosła tylko 17 669.

Spadek tej przestępczości najlepiej widoczny jest w średniej liczbie kradzieży samochodów na dobę w skali kraju. 10 lat temu (w 1999 roku) średnio dziennie ginęło 196 pojazdów. Już w 2005 roku ta liczba spadła do 124 aut. W przeciągu kolejnych trzech lat spadła jeszcze bardziej, bowiem w 2008 roku średnia wyniosła 48 w całym kraju.

Z danych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP wynika, że wskaźnik zagrożenia kradzieży samochodów (liczba kradzieży na 100 tysięcy mieszkańców) w 2006 roku sięgała prawie 93 punktów. W 2008 roku wskaźnik ten spadł do poziomu niecałego 46,5. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej zagrożenie kradzieży pojazdów w Polsce należy do najmniejszych w Europie.

Największy problem związany z tym rodzajem przestępstw odnotowuje się w Wielkiej Brytanii, Włoszech i we Francji, gdzie kradnie się około 200 tys. aut rocznie. Także w Hiszpanii i w Niemczech ta liczba jest znacznie większa niż w Polsce (zbliżona jest do 100 tysięcy).

Według danych Europolu, na terenie UE rocznie ginie około 1 mln pojazdów. Zysk grup przestępczych z tego tytuły może sięgać nawet 10 mld euro. Dlatego tak ważna jest współpraca funkcjonariuszy krajów europejskich.

Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym i szybkiej wymiany danych policjanci mają możliwość ustalenia, czy i gdzie dany pojazd został skradziony. Zdarzają się przypadki, że auto utracone na terenie Hiszpanii czy we Włoszech zostało odnalezione w naszym kraju.

Jak widać powiedzenie powielane kiedyś za granicą: "Przyjedź do Polski - twój samochód już tam jest" już dawno nie jest aktualne. Praca policjantów zajmujących się walką z przestępczością samochodową to likwidowanie całych zorganizowanych grup trudniących się tym procederem. Wielokrotnie mundurowi przeprowadzali realizacje, podczas których wpadali naraz złodzieje, dziuplowi i paserzy, tym samym szajki przestawały istnieć.

Zapinać pasy, czy nie? Weź udział w debacie blogowej

Z danych zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że w całym roku ubiegłym zatrzymano ponad 2 tys. osób podejrzanych o kradzieże pojazdów.

Zabezpiecz samochód przed kradzieżą