Niespełna 1200 zł i 1300 zł. Tyle wystarczy na markowe radia multimedialne z bogatym wyposażeniem. I co równie ważne: tyle wystarczy na sprzęt dzięki któremu łatwiej wykorzystamy możliwości głośników fabrycznie zainstalowanych w samochodzie.

Nowe, niedrogie uniwersalne stacje multimedialne wielkości 2DIN to modele AVH-A200BT oraz AVH-A100DVD. To niemal bliźniacze konstrukcje z odtwarzaczem płyt CD/DVD oraz ekranem dotykowym o przekątnej 6.2”. Sprzęt dobrze pasuje w miejsce fabrycznie instalowanych radioodtwarzaczy 2 DIN. Nawet jeśli fabryczne radio dopasowano kształtem do deski rozdzielczej, to i tak łatwo je zastąpić sprzętem Pioneera. Wystarczy bowiem zainwestować w odpowiednią ramkę adaptacyjną, by dopasować sprzęt do deski rozdzielczej.

Pioneer AVH-A200BT
Pioneer AVH-A200BT

Oba nowe modele to wszechstronne odtwarzacze. Można w nich wykorzystać nie tylko płyty CD i DVD ale także popularne pamięci USB. Urządzenia mogą odtwarzać muzykę zapisaną w takich formatach jak MP3, WMA, WAV oraz AAC. Przydadzą się także do odtwarzania filmów DivX, XviD oraz MPEG-1,2,4. Na tym nie koniec. W razie potrzeby łatwo przejrzeć zdjęcia JPEG i BMP.

Możliwości odtwarzania różnych plików szczególnie docenią rodzice podróżujący z dziećmi. Do stacji multimedialnych można bowiem podłączyć osobny ekran mocowany np. w zagłówku lub pomiędzy fotelami, by dzieci z tyłu mogły oglądać bajki czy ulubione zdjęcia. Kierowca i pasażer z przodu zachowują tym samym kontrolę nad tym, co oglądają dzieci podróżujące na tylnej kanapie.

W AVH-A200BT oraz AVH-A100DVD zastosowano ten sam mocny wzmacniacz 4x50W. Tyle wystarczy nie tylko do standardowych głośników instalowanych w samochodzie, ale także do zamienników wyższej jakości. Co ważne, Pioneer nie zapomniał o możliwościach rozbudowy systemu audio, więc w razie potrzeby można zastosować komplet osobnych wzmacniaczy (wyjścia sygnału tył/przód i subwoofer).

Obie stacje multimedialne wyposażono w rozbudowaną korekcję dźwięku, by jak najlepiej dopasować brzmienie do swoich upodobań. W standardzie jest zaawansowany 13 pasmowy korektor oraz dwa filtry: dolno- i górnoprzepustowy. Przydadzą się do tego, by np. odciążyć głośniki szczególnie w zakresie niższych częstotliwości, co z pewnością wpłynie na żywotność sprzętu.

Zasadniczą różnicą pomiędzy AVH-A200BT a AVH-A100DVD jest zestaw głośnomówiący Bluetooth. Ten znajdziemy tylko w AVH-A200BT. Przyda się nie tylko do prowadzenia rozmów ale także do wykorzystania telefonu jako źródła muzyki. Nagrania w pamięci telefonu (albo z serwisów takich jak Spotify) możemy odtworzyć poprzez stację multimedialną, dzięki funkcji strumieniowania dźwięku.

Do obu stacji multimedialnych można dokupić dodatkowe akcesoria. Oprócz osobnego monitora czy wzmacniacza producent przewidział jeszcze inny praktyczny dodatek: kamerę cofania. Przygotowano nawet specjalny model: ND-BC8. Warto o nim pomyśleć planując inwestycję w dobry system multimedialny w samochodzie.