• Niektóre modele bagażników rowerowych na hak pozwalają zastosować adaptery umożliwiające transport dodatkowego jednośladu
  • Wybierając platformę rowerową, warto zdecydować się nie model z funkcją odchylania — dzięki niej mamy dostęp do bagażnika bez potrzeby zdejmowania rowerów
  • Większość platform wyposażonych jest w wiązkę ze złączem 13-pinowym, w razie potrzeby można zastosować adapter z redukcją 7/13
  • W tekście umieszczono linki afiliacyjne

Bagażnik rowerowy to najlepszy sposób na transport rowerów samochodem. Z jednej strony umożliwia przewożenie samochodem nawet kilku jednośladów równocześnie, a przy tym pozostawia do dyspozycji pasażerów całą przestrzeń bagażnika w aucie. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań dominują dwa, bagażniki na dach i bagażniki mocowane na haku holowniczym. Chociaż oba mają swoje wady i zalety, to jednak, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, na czoło wysuwa się drugie z rozwiązań i to mimo faktu, że auto musi być wyposażone w hak.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jedną z największych zalet platform na hak holowniczy jest łatwość ich montażu — dużo łatwiej jest oprzeć bagażnik na haku, niż montować bagażnik na dachu, w szczególności np. w autach typu van lub SUV. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że łatwiej jest ustawić i zabezpieczyć rowery na platformie znajdującej się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią niż dźwigać je na wysokość dachu. Ponadto po zamocowaniu rowery niemal całkowicie znajdują się w obrysie samochodu, co znacząco ogranicza zużycie paliwa, które przy szybszej jeździe z rowerami na dachu znacząco rośnie.

Zobacz także:

1. Thule Euroride 940 Bagażnik Rowerowy Montowany Na Haku Holowniczym

Euroride 940 to bagażnik rowerowy montowany na haku. Model ten umożliwia transport dwóch rowerów, a wygodę jego użytkowania zwiększa możliwość odchylenia zamontowanego bagażnika bez potrzeby zdejmowania zamocowanych jednośladów. Maksymalna ładowność Euroride 940 wynosi 36 kg, przy czym masa jednego roweru nie może przekroczyć 20 kg. Bagażnik ma złącze 13-pinowe i obsługuje system One-key.

2. Thule VeloCompact bagażnik na hak na 3 rowery TH/926001

Ten ważący 23,5 kg bagażnik rowerowy na hak umożliwia transport trzech jednośladów. Maksymalna waga jednego roweru nie może przekroczyć 25 kg, ale trzeba pamiętać, że nośność bagażnika wynosi 60 kg. Thule VeloCompact dostarczany jest ze złączem 13-pinowym i dzięki funkcji odchylania ułatwia dostęp do bagażnika auta bez potrzeby zdejmowania rowerów. Funkcjonalność zwiększają także rozsuwane uchwyty kół.

3. Unitec Alu Atlas Evolution Bagażnik Rowerowy Mocowany Na Hak Holowniczy (75351)

Unitec Alu Atlas Evolution jest odchylanym bagażnikiem rowerowym. Ten aluminiowy model można zamocować na niemal dowolnym typie haka holowniczego i w połączeniu z opcjonalną przystawką umożliwia transport nawet trzech jednośladów (standardowo mieści dwa rowery).

4. Eufab Bagażnik na rowery platforma LUKE na 4 rowery (21039623)

Jeżeli zależy nam na możliwości transportu nawet czterech rowerów, rozwiązaniem może być stalowy bagażnik Eufab Luke. Ta mocowana na haku holowniczym platforma wyposażona jest w mechanizm odchylania bagażnika oraz złącze 13-pinowe (w zestawie znajduje się również adapter 7/13). Platformę mocuje się na haku bez użycia narzędzi i można na niej transportować rowery o łącznej masie do 70 kg.

5. Thule 924001 VeloCompact bagażnik rowerowy, 13 pin, na 2 rowery 924001

Zainteresowani bagażnikiem rowerowym Thule VeloCompact oprócz wersji na trzy rowery mają do wyboru także platformę przystosowaną do przewozu dwóch jednośladów. Ten również jest odchylany i wyposażony w złącze 13-pinowe, ale ma mniejszą ładowność (46 kg). Dzięki rozsuwanym uchwytom kół nieużywany bagażnik zajmuje mniej miejsca, a do tego umożliwia transport rowerów z dużym rozstawem osi.

6. Eufab 11439 Carlo Plus Bagażnik Rowerowy

Eufab Carlo Plus to stalowy bagażnik rowerowy umożliwiający transport dwóch rowerów. Platformę mocuje się na haku holowniczym i można rozszerzyć ją o adapter do transportu trzeciego jednośladu. W codziennym użytkowaniu przydatnym rozwiązaniem jest funkcja odchylania. Bagażnik Carlo Plus cechuje się względnie niedużą masą wynoszącą 14 kg, a jego maksymalne obciążenie użytkowe to 50 kg.

7. Thule Bagażnik rowerowy na hak BAG HAK HangOn 9708 4R

Thule HangOn 9708 jest niedrogim bagażnikiem rowerowym mocowanym na haku holowniczym. Model ten waży 10 kg i pozwala na przewożenie nawet czterech rowerów, których łączna masa nie może przekroczyć 60 kg. Aby ułatwić dostęp do bagażnika samochodu, projektanci Thule zastosowali w HangOn 9708 funkcję przechylania wraz z zamocowanymi jednośladami.

8. Aguri Platforma na hak Active Bike bagażnik na 2 rowery

Bagażnik rowerowy Aguri Active Bike jest stalową konstrukcją przeznaczoną do transportu dwóch jednośladów, a po zamontowaniu opcjonalnego adaptera trzech rowerów. Sama platforma, jak i uchwyty rowerowe zabezpieczone są zamkami. Ruchome uchwyty kół pozwalają na równoczesny transport małego i dużego roweru, a dostęp do bagażnika samochodowego ułatwia funkcja odchylania platformy.

9. Eufab Bagażnik na rowery platforma na hak JAMES na 2+1 rowery (21039625)

Eufab James to platforma na hak, która pozwala na transport dwóch, a po zastosowaniu opcjonalnego adaptera trzech rowerów. Bagażnik ma nośność 50 kg i wyposażony jest w funkcję odchylania. Zastosowane kompletne oświetlenie wymusiło użycie wiązki 13-pinowej, ale w razie potrzeby można skorzystać z adaptera z redukcją 7/13. Sam bagażnik waży ok. 17 kg i jest stalowo-aluminiową konstrukcją.

10. Auto Companion 2 Bike Platform towball Cycle Carrier AUTOC-18

Stosunkowo nieduża nośność, wynosząca maksymalnie 30 kg, to jedna z cech tego ważącego niemal 17 kg bagażnika rowerowego. Platforma przystosowana jest do transportu dwóch jednośladów. Zabezpieczenie rowerów na czas podróży zapewniają elastyczne paski z ząbkami. Samą platformę można odchylić, co ułatwia dostęp do bagażnika samochodowego.

Więcej popularnych bagażników rowerowych wraz z aktualnymi cenami można znaleźć poniżej: