Wydawałoby się, że każdy kierowca powinien już od dawna znać podstawową zasadę obowiązującą przy przewożeniu dzieci – zawsze w fotelikach! Niestety, wystarczy rano zatrzymać się na dowolnym parkingu przy szkole lub przedszkolu, żeby przekonać się, jak bezmyślni potrafią być rodzice. Choć dorośli zwykle podróżują w pasach, to ich pociechy swobodnie buszują po tylnej kanapie.

W razie choćbydrobnej kolizji, już przy prędkości 30 km/h, nieprzypięte dziecko może odnieść poważne lub nawet śmiertelne obrażenia! W takich samych okolicznościach osoby jadące w pasach będą narzekały co najwyżej na otarcia i siniaki.

Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych pytań związanych z przewożeniem dzieci w aucie.

Moja córka ma 13 lat, ale tylko 140 cm wzrostu. Czy musi podróżować w foteliku?

Z punktu widzenia przepisów nie musi. Obowiązek przewożenia w fotelikach dotyczy dzieci do 12. roku życia i o wzroście do 150 cm. Dziecko młodsze, ale wyższe, też może podróżować bez fotelika. Jednak przepisy przepisami, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze – mimo wszystko radzimy namówić córkę, choć mamy świadomość, jak może to być trudne, żeby korzystała przynajmniej z podkładki. W większości aut geometria pasów jest taka, że u osób o wzroście poniżej 150 cm mogą one w razie kolizji spowodować poważne obrażenia. Podkładka wyraźnie zmniejsza to ryzyko.

Jak przewozić dzieci w autach wyposażonych w boczne poduszki powietrzne lub kurtyny?

Zabezpieczenia pirotechniczne tego typu są tak skonstruowane, by w optymalny sposób chroniły osoby dorosłe. Dlatego, jeśli to możliwe, najlepiej posadzić dziecko z dala od poduszek – na środkowym miejscu na tylnej kanapie.Jeżeli dzieci podróżują na bocznych siedzeniach kanapy, warto wybrać foteliki o możliwie rozbudowanym zagłówku, który osłoni głowy dzieci również przy uderzeniach bocznych.

Czy mogę przewozić dziecko w foteliku zamontowanym na przednim siedzeniu auta?

Przepisy dopuszczają taką możliwość. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy fotelik zamontowano tyłem do kierunku jazdy (tak mocuje się foteliki grup 0/0+), a auto jest wyposażone w aktywną poduszkę powietrzną pasażera. Warto jednak pamiętać o tym, że tylna kanapa to w większości aut miejsce znacznie bezpieczniejsze od przedniego fotela. Jeśli więc to możliwe, lepiej posadzić dziecko właśnie na niej.

Czasem wraz z mężem odbieramy naszą 6-letnią wnuczkę z przedszkola. Nie mamy w aucie fotelika. Czy mogę w takiej sytuacji posadzić dziecko na kolanach i wraz z nim przypiąć się pasem bezpieczeństwa?

To jedna z najgłupszych rzeczy, jakie można zrobić podczas przewożenia dziecka! W przypadku zderzenia zabije Pani wnuczkę, miażdżąc ją własnym ciałem! Posadzenie tak małego dziecka na innym miejscu i przypięcie go pasami też jest bardzo ryzykowne, bo w razie wypadku mogłoby się ono wyślizgnąć pod pasem lub też doznać poważnych obrażeń z powodu niewłaściwego położenia pasa bezpieczeństwa względem ciała.

Kupiłem fotelik dla dziecka. Niestety, pasy bezpieczeństwa w moim aucie są za krótkie, żeby go zamontować. Co mam zrobić?

Zawsze radzimy, żeby przed zakupem sprawdzić fotelik w konkretnym samochodzie. W Pańskiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zwrot niewłaściwego fotelika i zakup innego. W ostateczności można też dokupić tzw. przedłużacz pasów, mający z jednej strony zaczep, a z drugiej klamrę. Należy wybrać model z homologacją oraz z zakończeniami identycznymi jak na fabrycznych pasach auta. Jeśli będą one choć trochę się różniły,pasy mogą się rozpiąć pod obciążeniem!

Jak wybrać bezpieczny i wygodny fotelik?

Po fotelik należy pojechać z dzieckiem, koniecznie autem, w którym ma on być używany. Nic nie zastąpi rzetelnej przymiarki! Najlepiej wykonać ją ze sprzedawcą, który pokaże, jak bezpiecznie zamocować fotelik.

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

Grupa 0/0+ 0-13 kg - Foteliki tej grupy przeznaczone są do montażu tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu w razie kolizji ciało dziecka będzie podparte przez oparcie, siła uderzenia rozłoży się więc na dużej powierzchni. Ważne, żeby taki fotelik można było łatwo wkładać i wyjmować z samochodu, i to z przypiętym w nim dzieckiem.

Grupa 1 9-18 kg - Foteliki tej grupy mają własne pasy, dostosowane do wzrostu dziecka. Niektóre mocowane są tyłem do kierunku jazdy – te uchodzą za najbezpieczniejsze. Fotelik musi ciasno „obudowywać” dziecko. W przypadku mniejszych maluchów zapewniają to specjalne wkładki.

Grupa 2/3+ 15-36 kg - Dzieci siedzące na takich fotelikach lub podkładkach korzystają z fabrycznych pasów bezpieczeństwa zamontowanych w aucie. Modele z oparciami i rozbudowanym zagłówkiem zapewniają w przypadku kolizji bocznych znacznie lepszą ochronę niż podkładki.