"Grube kurtki, płaszcze i inne okrycia wierzchnie powodują tzw. luzy na pasach bezpieczeństwa, a podczas wypadku to prawidłowo zapięte pasy są kluczowe dla naszego życia i zdrowia" przypomina Małgorzata Sokołowska z warszawskiej policji.

Jak dodaje policjantka, dokładnie takie same zasady obowiązują w przypadku przewożenia dzieci w fotelikach. Należy więc zdjąć dziecku kurtkę, zapiąć w foteliku i okryć, aby nie zmarzło.

"Pamiętaj, żeby zapinać dziecko »tak mocno, jak je kochasz«. Pasy nie mogą być za luźne, bo wtedy nie spełniają swojej funkcji" dodaje policjantka.

Zerknij: Wyprzedził auto stojące przed przejściem dla pieszych. Ułamki sekund od tragedii [WIDEO]

Do kiedy dziecko trzeba wozić w foteliku?

Przepisy nie pozostawiają złudzeń. Dziecko powinno jeździć w foteliku bezpieczeństwa lub ze specjalną "podkładką", aż do osiągnięcia odpowiedniego wzrostu — 1,5 m. Jednak od tej zasady są dwa funkcjonalne wyjątki:

  • Można przewozić dziecko bez fotelika na tylnej kanapie, pod warunkiem że posiada ono 135 cm wzrostu i jest przypięte zwykłym pasem bezpieczeństwa, a jego masa ciała (pow. 36 kg) nie pozwala na dobranie odpowiedniego modelu;
  • W przypadku, kiedy na tylnej kanapie siedzi trójka dzieci, a nie ma możliwości zainstalowania tam trzech fotelików, to jedno z nich powyżej trzech lat może podróżować przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa;

Sprawdź: Trudny quiz z pytań na prawo jazdy. Sprawdź, czy zdasz!

Jak dobrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Rodzice i opiekunowie nie powinni ryzykować jazdy z dzieckiem bez fotelika. Takie ryzyko może skończyć się tragicznie. A najlżejszym wymiarem kary jest srogi mandat w wysokości 300 zł i 6 punktów karnych.

Czytaj: Wjechał prosto przed rozpędzoną lokomotywę. Wypadek na niestrzeżonym przejeździe

Dlatego warto zakupić i korzystać z odpowiedniego dla dziecka fotelika. Dokonując zakupu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa parametry wagę oraz wiek dziecka.