"Nieudana kontrola trzeźwości — ucieczka, ślepota czy niezdarność policji" — taki film został opublikowany na kanale "Stop Cham". Wideo pochodzi z Dąbrowy Górniczej, a do zarejestrowanej sytuacji doszło 31 stycznia 2023 r.

"Stoi, wymachuje latarką"

"Policjant stoi na środku jezdni i »zatrzymuje« auta. Gdy podjeżdża kolejne auto, policjant dysponuje dwoma czerwonymi »latarkami« Czy kierowca mógł przegapić, nie zauważyć poleceń policjanta?" — czytamy w opisie pod filmem.

Kiedy doszło do nieudanej kontroli, było już ciemno, dlatego policjant stojący na środku drogi, zgodnie z przepisami, do zatrzymywania pojazdów, używał latarek z czerwonym światłem. Na nagraniu widać, że jeden z pojazdów minął policjanta i nie zatrzymał się do kontroli, wtedy mundurowy wsiadł do radiowozu i ruszył za nim. Część internautów pyta: "czy policjant w jakikolwiek sposób wskazał kierującemu, że musi się zatrzymać?".

Zobacz także: Ferrari Roma spadło do szybu windy. Z auta zaczęło wyciekać paliwo

Zarzucają w komentarzach policjantowi nieprawidłową postawę i opóźniony czas reakcji, piszą: "stoi i wymachuje latarką". Sugerują, że powinien podnieść dłoń do góry, by w sposób wyraźny i zdecydowany zatrzymać pojazd. "W sumie nie było wyraźnego znaku do zatrzymania się" — komentują. Na nagraniu widać, że policjant wykonuje gest, ale w momencie, kiedy auto już go mija.

Kontrola drogowa

Policja może zatrzymać pojazd z dowolnego powodu, a my zawsze mamy obowiązek się zatrzymać. Kontrolę może przeprowadzić każdy policjant, niezależnie od tego, w jakim wydziale pełni służbę. Rozpoczyna się od sygnału zatrzymania auta ręką lub tarczą, a w przypadku ograniczonej widoczności odblaskiem lub emitującą czerwone światło latarką.

Ważne, by zatrzymanie pojazdu było zasygnalizowane z dostatecznej odległości i odbyło się w miejscu bezpiecznym dla wszystkich użytkowników drogi. Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza w trakcie kontroli grozi mandatem.

(DSZ)