CB-radia są wciąż popularne, mimo że przecież powstaje wiele innych urządzeń, aplikacji i rozwiązań przeznaczonych dla kierowców i ułatwiających komunikację. Wydaje się, że główną przyczyną takiego statusu CB-radia jest gęsta sieć życzliwych użytkowników, budujących pomocną społeczność. Nie ma przeszkód, aby dołączyć do nich! Zobacz najpopularniejsze CB-radia.

CB Radio MIDLAND M-ZERO PLUS AM/FM

 Radio CB MIDLAND M-ZERO PLUS AMFM Foto: Skąpiec.pl
Radio CB MIDLAND M-ZERO PLUS AMFM

Pierwszy model to 40-kanałowy radiotelefon, pracujący w paśmie CB z systemem wyboru kanału priorytetowego CH/EMG. Oznacza to, że oprócz standardowego pokrętła do zmiany kanału mamy przełącznik, który przestawia radio na kanał zdefiniowany wcześniej przez użytkownika (standardowo ustawiony na kanał 19 - drogowy). Jest to nieduże urządzenie mobilne (110x45x140 mm), dzięki czemu można go dyskretnie zamontować praktycznie w każdym samochodzie.

Oprócz standardowej blokady szumów SQUELCH urządzenie wyposażono w płynną regulację czułości odbiornika RF GAIN. Przełącznik AM/FM daje możliwość wyboru rodzaju modulacji, a dioda TX sygnalizuje nadawanie w trakcie trzymania wciśniętego przycisku PTT w mikrofonie. CB-radio pracuje w paśmie 26.960 – 27.405 MHz, w modulacji AM/FM. Sprawdź cenę!

CB Radio Albrecht AE-6110 mini MULTI

Radio CB Albrecht AE-6110 mini MULTI Foto: Skąpiec.pl
Radio CB Albrecht AE-6110 mini MULTI

To jeden z najmniejszych modeli CB-Radia – zaledwie 10 cm szerokości i 2,5 cm wysokości. Co ważne, jest to urządzenie multistandardowe, co oznacza, że może pracować w każdym kraju europejskim. Podobnie jak poprzednik, wyposażony został w blokadę szumów SQUELCH i regulację czułości RF-gain. Dodatkowo mamy tu automatyczną blokadę szumów ASQ, regulowana od A0 do A9, która w zasadzie pozwala zapomnieć o manualnej regulacji squelchem.

Ponadto możemy tu skorzystać z automatycznego szukania rozmowy (SC), blokady przycisków (LC) oraz szybkiego wyboru kanałów priorytetowych 19 (drogowego) lub kanału 9 (alarmowego). Urządzenie pracuje w zakresie częstotliwości 26.960 - 27.400 MHz i temperatury -10/+55 °C. W zestawie oprócz radiotelefonu otrzymamy mikrofon z przedwzmacniaczem i przyciskami UP/DOWN, uchwyt mikrofonu, uchwyt do mocowania radia, śruby mocujące, instrukcję obsługi oraz deklarację zgodności EC. Sprawdź cenę!

CB Radio M-TECH Legend III

 Radio CB M-TECH Legend III Foto: Skąpiec.pl
Radio CB M-TECH Legend III

To ulepszona wersja modelu M-TECH Legend II, będącego wierną kopią kultowego modelu President Harry II Classic. Nie dziwi więc fakt, że Legend III jest bardzo zbliżony, pod względem budowy, do popularnego modelu President Harry III ASC. W porównaniu do poprzednio omawianych modeli, mamy tu trochę nowości: Noise Blanker, czyli filtr przeciw zakłóceniom impulsowym, przemysłowym, ANL, czyli filtr przeciwzakłóceniowy włączony na stałe, na zakłócenia od instalacji elektrycznej samochodu, filtr Hi-Cut ograniczający soprany w barwie dźwięku odbiornika.

Z omówionych wcześniej funkcji CB-radia Legend III dysponuje automatycznym squelchem (ASQ), skokową regulacją RF Gain w postaci przycisku Local, blokadą wszystkich przycisków (LC), pamięcią kanałów i szybkim wybieraniem “19” (kanał drogowy) i “9”(kanał ratunkowy). Urządzenie pracuje w 40-kanałowej częstotliwości 26.900 - 27.400 MHz. Sprawdź cenę!

CB Radio President Teddy ASC

 Radio CB President Teddy ASC Foto: Skąpiec.pl
Radio CB President Teddy ASC

President Teddy ASC to multistandardowe CB-radio pracujące w 40-kanałowej częstotliwości 26,965 MHz - 27,405 MHz. Uwagę zwracają niewielkie gabaryty i większa “płytkość” budowy radia - dzięki temu łatwo można je umieścić we wszelkich wnękach i półkach w samochodzie. Urządzenie wyposażono w standardowe funkcje: automatyczny squelch ASC, modulacja AM/FM, przełącznik kanałów 9/19 i przeciwzakłóceniowy filtr ANL. Sprawdź cenę!

CB Radio CRT MIKE

 Radio CB CRT MIKE Foto: Skąpiec.pl
Radio CB CRT MIKE

Ostatni model wyróżnia się budową – CB-radio umieszczone jest w mikrofonie, co pozwala na łatwiejszy i dyskretniejszy montaż. Korpus możemy zamontować pod siedzeniem, a mikrofon umieścić w dogodnym dla nas miejscu (np. w schowku). Ulepszenia, jakie możemy znaleźć w wersji 2,5, w porównaniu do wcześniejszego modelu CRT MIKE, to: 6-stopniowa regulacja tłumienia czułości RF Gain, zestaw filtrów NB+ANL, możliwość zmiany multistandardu w menu bez konieczności włączenia i wyłączenia radia, regulacja kontrastu wyświetlacza w menu.

Jak twierdzi dystrybutor, automatyczna blokada szumów AQ jest wyjątkowo dopracowana w tym modelu i działa lepiej niż w dwukrotnie droższym President William. Podobnie AGC – funkcjonuje tu z dużą dynamiką, dzięki czemu odbiór słabych sygnałów jest znacznie ułatwiony. Bardzo ciekawą i przydatną funkcją jest Power on Run, automatycznie włączającą radio przy starcie silnika (włączeniu zasilania). Innymi korzystnymi cechami urządzenia są: skanowanie kanałów, Dual Watch pozwalający na śledzenie aktywności na dwóch wybranych kanałach, Time Out Timer wyłączający nadawanie powyżej określonego czasu oraz pamięć do 4 kanałów. Sprawdź cenę!